| SaveTheNature a întrebat:

Ba da chiar nu erau alte variante sa redresezi economia Romaniei decat sa le tai salariile oamenilor?
De ce nu i-a luat Basescu casa lui Videanu si avea bani sa plateasca tuturor salariile si pensiile pe tot anul.

34 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

S-a schimbat clima și alternează perioadele cu exces de ploaie, și inundații, cu cele de secetă cruntă.
Ce trebuia făcut deci :
-1) niște lacuri de acumulare artificiale, în care să se colecteze excesul de apă și apa respectivă să fie folosită la irigații, în perioadele de secetă cruntă.
Deci trebuiau făcute niște lucrări serioase de hidro-ameliorații și
-2) trebuiau împăduriți versanții unde s-a tăiat în prostie lemnul.
-3) Sunt foarte mulți oameni săraci care nu au posibilitatea să își cumpere sau să își facă o casă și trebuiau făcute locuințe blocuri, așa numite „ locuințe sociale".
-4) S-a scumpit energia, dar nu s-a făcut nimic, în domeniul valorificării energiilor neconvenționale.
-5) Folosindu-se energia eoliană irigațiile devin mult mai ieftine.
-6) Trebuiau reparate blocurile avariate de seismele anterioare.

Ce a făcut PDL-ul și „Președintele jucător" din cele 6 direcții mari, pe care ți le-am explicat anterior?

Au făcut microhidrocentrale, că se mai puteau face?
Nu!
Au învestit ceva în energetica neconvențională?
Nu!

Au făcut „Investiții", strict inutile, dar bune, ca să facă rost de bani, pentru cei apropiați lor.

Au închis școli la țară...ca să eficientizeze, nu am habar ce.
Au închis spitale, ca să eficientizeze, pe „dracu ghem".

Până să închidă cele 64 de spitale erau prea puține paturi în spitale și bolnavii stătea și câte 2 în pat sau 3 în 2 paturi.

Cu ocazia suspendării lui Băsescu, el a afirmat că sunt prea multe paturi în spitale și că numărul de paturi de spital, trebuie redus cu 100.000.
Acum sunt ceva de tipul 120-130.000 de paturi și dacă se vor mai reduce cu 100.000 vor rămâne 20-30.000, la o populație de 19 milioane de locuitori.
Dacă împarți 19.000.000 la 30.000,
ajungi la cifra 633.
Deci un pat de spital la 633 de oameni.
În opinia mea ar trebui cam un pat de spital la 30 de oameni, nu 1 la 633.
Dacă suntem 19 milioane atunci sunt necesare 633.333 de paturi de spital și nu doar 130.000 cât sunt acum.
Poate este mult un pat de spital la 30 de oameni, și ar ajunge și 250.000 de paturi de spital.
Dar în nici un caz, un pat de spital la 633 de oameni, cum ar vrea jigodia Băsescu.
Acum sunt 130.000 la 19 milioane, adică un pat de spital la 146 de oameni, și asta este mult prea puțin, pentru bolnavii din România.
Cei de la USL nu sunt nici frumoși și nici deștepți, dar Băsescu și băsiștii lui, sunt la modul real gunoaie.
Referendumul se referă la problema demiterii mizeriei Băsescu.

Casa lui Adrian Videanu este mare de tot.
Toți bășiștii mai importanți, au case mari și foarte mari, dar trebuie tăiate 100.000 de paturi de spital.
Trebuie:
- impozitate pensiile,
-tăiate salariile bugetarilor,
- tăiate alocațiile pentru mame, șamd. ca să aibă din ce să fure „ clica portocalie".

Trebuie să se facă reclamă unei firme străine, care să fure, pe nimic, metalele Românie, de tipul „ Roșia Montană Gold Corporation" șamd.

Nu trebuie făcute locuințe sociale, nu trebuie făcute lucrări de hidro-ameliorații șamd.

Eventual trebuie cumpărate pe sume foarte mari, ceva „sicrie zburătoare", date la casat de forțele aeriene, ale SUA.

La baraje de microhidrocentrale nu prea se poate fura, că ai o răspundere, și la blocuri ai o răspundere, iar la lacuri artificiale de acumulare, te prinde repede dacă furi, că măsoară adâncimea și dacă declari că este adânc de un km și te găsește, că are numai 100 de metri, ajungi la închisoare.

Erau variante de a redresa economia, dar când ești fost „turnător, la securitate", nu vrei să te gândești la ele.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate asa e, nu sunt asa sigur ca romanii il vor da jos sti cum e mamaliga cand o faci? doar gura e de ea asa si romanul tare in gura in gura zero barat in fapte, tu nu vezi ca aia dansau pe manele anul trecut in fata guvernului

| YouNoob a răspuns:

Da singura solutie este sa ii dai afara, nu sa le tai salariile.
Sistemul informatic care se incearca sa fie implementat in tara v-a reduce birocratia, deci acei cocalari cu liceu care sunt bugetari si nu au nici o treaba cu tehnologia trebuie dati afara si inlocuiti cu cati-va pusti care au studii si stiu sa lucreze cu o baza de date, pe un computer evident. Astfel in loc de 100 de carnati care sunt angajati sa aiba grija de un ghiseu cu un program de la 9:00 - 2:00 va fi angajat un pusti cu studii.
De ce nu intrebi mai bine de Iliescu ca situatia actuala e din cauza ca PSD-ul a venit in 90 cu ideea ca vezi doamne nu ne vindem tara, si au dat-o ei la fier vechi, ex Faur si multe alte fabrici, sa nu vorbim de Aro sau Tractoare, care trebuia sa le ia Mercedes... dar nuuu Iliescu a zis nuuuu si i-a scos pe toti la 50 de ani la pensie ca sa aiba cota electorala inca 20 de ani
Buna mutare, pentru el acum sunt 4 mil de angajati si 6 mil de pensionari adica pustii tin bosorogii in carca si fabricile alea au fost inchise pe motiv ca nu mai cumpara nimeni produse invechite... iar prostii care au votat cu PSD atunci se plang ca i-a dat afara si au inchis fabrica lol... ipocrizie maxima

| RAY a răspuns (pentru YouNoob):

Lipsa de repect ai fata de acei oamenii si ei au cotizat o data la stat generatia emo

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

You noob! am zis eu cumva ca PSD -ul era sfant? Hai sa vorbim si de Stefan cel Mare sau de Mihai Viteazu si de Ceausescu.
Bai PSD-ul a fost.Au facut ce au facut. dar a venit PDL -ul si s-au dat mari si tari ca vor redresa Romania. Si astia nu vindeau fabricile la fiare vechi, de fapt astia au inceput sa vanda pamantul cu totul, aurul, cuprul, gazele de sist, si sute de mii de hectare strainilor. Ne-au taiat si salariile, ne-au bagat de tot in mormant.
Eu vorbesc de ultimii 8 ani. Ce vii tu acum sa-mi povestesti de Decebal si Burebista?
Era vorba despre altceva. Ce a facut Basescu si PDL -ul ca sa o duci tu mai bine? au taiat in carne si oase, au faramat totul! si au tot taiat, si Romania tot saraca e. turisti, nu mai vin, investitori nu mai vin, a cui e vina? Cine a condus Romania in ultimii 8 ani?
Bah, hai sa iti spune eu. Daca un presedinte nu reuseste in doua mandate, sa redreseze Romania la un asemenea nivel incat toti romanii plecati in strainatate sa se intoarca in Romania, acel presedinte trebuie dat jos! Basescu nu a reusit nimic! Ba mai mult, din ce in ce mai multi romani isi doresc sa plece.

| YouNoob a răspuns (pentru RAY):

Ce pot sa zic. nu pot respecta prostii.
Daca ei au vrut asta sa nu se mai planga acum. ei au cotizat cand erau 7 mil muncitori si 3 mil pensionari, iar din cauza lui Iliescu acum situatia se v-a inversa... nu e normal... dar asta se intampla cand majoritatea are iQ-ul unei vite

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Corect ai dreptate

| RAY a răspuns (pentru YouNoob):

Omule au muncit sau nu tu stii cei aia munca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru YouNoob):

Mah, dar acum mergem sa-l votam pe Iliescu sau pe Basescu? Ce va tot "aparati" aducand in prim niste chestii antice si de demult sau pe altii care nu nici o trreaba cu ziua de 29?
@Peaceinheaven: normal ca erau alte metode. Nu e vorba ca trebuia sa-i ia casa lui Videanu sau a nu stiu cui, probabil ca astia vor da socoteala la un moment dat ca nu e niciunul Dumnezeu pe pamant. Putea macar sa lase IMM-urile sa-si vada de treaba lor daca nu avea chef sa le sustina si tot era mai bine. Sunt multe care puteau fi facut, i-au durut in spitz si acum se dau loviti in aripa. Au facut greseli si astia si altii inaintea lor, asta nu inseamna ca trebuie sa stai cu unul ca oricum au facut si altii rau inainte lui. Cam cum se avanseaza fratilor daca tooooot iertam toate rahaturile lor. A facut lucruri grave si merita sa fie intrebat ce si cum si tras la raspundere. Scurt pe 2. Vom mai vedea mai apoi ce va mai fi. Ala e angajat (ales) acolo de populatie, platit din babii populatiei si trebuie sa munceasca pentru populatie. Nu sa ne rada la toti in nas si sa-si bata joc de noi.

| YouNoob a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ca sa intelegi prietene, resursele trebuie exploatate: aurul, cupru, tot trebuie exploatate ca sa faca tara bani.
Pai daca tu crezi ca in 8 ani de zile se pot sterge 40 de ani de comunism si prostia de dupa revolutie. te inseli amarnic.
Presedintele nu e dictator, nu el da legi, doar le semneaza simbolic, aici intervine parlamentul.
Oricum ca sa intelegi criza nu e facuta de Basescu, criza e produsa de mult timp din cauza PSD-ului, si de atunci se tot toaca bani si toti rad ca e bine dar nu e... s-a ajuns la fundul sacului... trebuie facute reforme agresive cu privatizari masive cum a fost si in Germania, si trebuie bagati in puscarie toti hotii PSD-ului: Nastase, Mitrea, Vantu, Patriciu, Iliescu, etc.
Tu din cate vad nu sti macroeconomie... mai documenteaza-te
PS - Eu sunt plecat din tara si poate sa vina la putere si Obama ca tot nu ma mai intorc lol

| YouNoob a răspuns (pentru RAY):

Eu stiu de mai mult timp decat generatia playstation ce e aia munca!

| RAY a răspuns (pentru YouNoob):

E bine fiecare care a muncit trebuie sasi primeasca rasplata

| YouNoob a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebare PD-ul il dai jos normal... dar pe cine pui in loc?

| YouNoob a răspuns (pentru RAY):

Copile nu mai vorbi ca sa te afli in treaba, du-te la un McDonalds si uita de astea, pai tu stii cat era contributia la stat in perioada aia?
In afara de asta cum poti sa pui in balanta ca sa-si primeasca rasplata cand majoritatea si-au luat case sponsorizati de stat... pai tu crezi ca aia au dat pretul unui apartament in taxe?

| RAY a răspuns (pentru YouNoob):

Nu sunt copil de ce afirmi fara sa poti dovedi? nu contribiu la un stat ca Romania cu nimic, tu nu intelegeti nimic esti un roman tipic se vede cum a ajuns Romania

| YouNoob a răspuns (pentru RAY):

Profilul tau = Data nasterii: 1 Dec 1989
Poza si mentalitatea ta e de copil, ba mai mult esti generatia McDonalds.
Eu sunt Roman tipic care a muncit 10 ani in tara, a contribuit si dupa, a primit o oferta de job din strainatate de care a profitat evident.
Asa ca mormant

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

Ce intrebarelaughing). Romania are in jur de 20 de milioane de locuitori, si tu te intrebi PE CINE?
Cu siguranta sunt foooarte multi oameni mult mai capabili si mai binevoitori decat Basescu.
V-a mancat creierii Basescu asta, si culmea fara sa faca absolut nimic pentru tara. Acum toi vor sa emigreze.

| YouNoob a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu intelegi cum sta treaba cu alegerile nu?
O imagine poti sa pui oricand, il votezi pe vecinul tau Dorel ca presedinte... dar ce faci cu motorul tarii, parlamentul acolo e marea buba, chiar nu ai solutii inca...

| YouNoob a răspuns (pentru SaveTheNature):

Apropo de emigrari... asta a fost si va fi mereu, e un lucru normal, toti care stiu sa faca ceva pleaca

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

Serios? Eu sunt plecat de 7 ani. Am stat 2 ani in Italia, si am 5 ani de cand sunt in Anglia, si vreau sa iti spun ca nu am intalnit Unguri, sau Sloveni. Insa romani sunt cu milioanele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru YouNoob):

Pe cine merita si daca nu merita nimeni pun Anulat pe vot, dar merg si-mi spun parerea. Si nu trebuie neaparat sa dai PD jos, acum este despre Basescu. Daca pleaca el mai sunt alegeri in max 3 luni am inteles si poti alege PD iar daca asta iti e dorinta. Cum pune ei (el-base mai exact) problema de cand cu suspendarea omite sa zica si de alegeri, tot ce face e sa denigreze USL cu toate puterile lui, ori asta e la putere pentru cateva luni si-atat pana la alegeri. Nu zic de nici unii ca sunt buni pentru ca nu-mi permit sa spun eu cuiva ce e mai bun pentru el! Dar, adevarul este ca base a facut doar rau pentru tara. De unde vorba "el este rau cel mai mic"? E, nu pe bune?

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

Nu zau? Dar cine il desemneaza pe prim-ministru?
Presedintele are SRI ul la picioare.Stie tot. Stie toate manariile care se fac in tara. Daca ar fi curajos,demn si mai ales corect ar face curatenie,avand populatia de partea lui. Insa el nu face decat sa se ascunda in barlog, si sa se prefaca (,) ca e cu poporul.
Facea multe daca vroia, dar nu prea vrea. Se vede pe fata lui ca nu e afectat absolut deloc de faptul ca batranii mor fara medicamente.
Si un om de rand poate cu straduinta sa schimbe o lege. Daramite un presedinte.
Nu vrea, nu ca nu poate. Nu e curat, nu e demn, nu e curajos.

| YouNoob a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sunt aproximativ 4 mil de romani intr-adevar, eu pana acum am peste 4 ani de plimbari prin UE dar doar de 4 luni ca sa zic asa am plecat definitiv din tara si sincer la randul meu cred ca nu am intalnit multe natii inca in acesti ani sau se poate sa fi intalnit si sa nu le-am dat importanta...

| YouNoob a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt pro Basescu, dar sunt pro Nastase si multi altii in puscarie si singurul care a facut ceva in legatura cu asta pana acum e marinaru

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

Ai plecat pentru ca Traian Basescu nu a fost in stare sa-ti ofere un trai decent. Asta e adevarul nu-l mai ocoli atata.

| YouNoob a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu castigam cam 1400 E in tara am plecat pentru ca i-au mai mult aici in Italia si intelege o data ca in parlament se fac mizeriile nu la presedentie
Iar chestiile cu SRI-ul, el primeste doar note informative nu dosare

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

Pentru ca nu sunt intr-un numar atat de mare. Iti spun eu (africanii, indienii si pakistanezii) astia mai pleaca in masa-pentru ca sunt in razboi, si nu au ce manca pe acasa.
Dar dintre europeni, romanii sunt cei mai mari emigratori.
Vezi in ce stare i-a adus Bashinescu?
Daca tot te p[limbi atata, ar trebui sa iti dai seama cam cum ar trebui sa fie si in Romania (cat de cat).

| YouNoob a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai eu imi dau ciudat e faptul ca tu nu iti dai si spui ca esti in anglia de 7 ani, tare as vrea sa implementeze un modul cu autodetect la tara pe site.
Chestia ca Romanii sunt cei mai mari emigrator. de unde ai scos-o, da-ne un link te rog cu o statistica...

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

laughing) Si pe deasupra mai esti si mincinos.
Ba daca maine dimineata se trezeste presedintele si vrea sa-l ancheteze pana la sange, orice politician doreste -poate.Dar nu vrea. Poate absolut orice. Poate dar nu vrea.
Poate sa faca si dozare si sa anchetze pe cine doreste. Mai ales ca astia fac hotii la vedere, la drumul mare, fara jena, si in vazul tuturor.
Ai auzit de Casuneanu? Umbrarescu? si alti hoti dinastioa de si-au facut palate cu cate 80 de camere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru YouNoob):

Lasa ca pana la urma iese la lumina ce a facut fiecare-n parte. pana atunci fiecare sa aleaga ce vrea, dar sa nu vina la mine cineva sa-mi spuna ca asta e bun si sa-si impuna parerea. Nu merge fratioare cu asta la mine. Normal ca m-am secat cand ma opreste lumea pe strada si-mi spune vrute si nevrute despre USl. Auzi tu, cica sa nu-l demita pe Base ca nu e USL-ul bun. hahahaha! ce treaba are oricine altcineva cu demiterea lui?

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

Dar trebuie sa vad statistici? Nu imi e de-ajuns de cand calatoresc si muncesc prin strainatate?
Iti dau si statistici daca vrei. Daca dai un simplu search pe google gasesti orice informatie vrei.
Dar sincer daca il admiri pe Basescu, nu cred ca iti vei schimba parerea.
E atat de smecher ca se imbraca numai in tricou pe unde merge sa para roman de rand. Si inca cat e de smecher si mistocar si tot ce vrei.
De ce tine cu dintii de scaunul ala de presedinte? De ce nu pleaca odata si gata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu numai ca au plecat, unii chiar au preferat sa-si faca si afaceri proprii pe unde au plecat si nu in Romania de frica sa nu schimbe astia legile peste noapte si pentru ca oricum nu ar fi avut nici o sansa sa porneasca ceva in Romania din cauza ca li se da in cap inca de la inceput. hai sa fim seriosi, ii doare in spitz, au furat cu nesimtire banii oamenilor si acum de dau loviti sub aripa. vai saracutii ce-i mai compatimesc! am glumit, abia astept sa-i vad pe toti trasi la raspundere!

| YouNoob a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu-l admir ca nu am de ce, dar spre diferenta de tine care doar arati cu degetul si spui chestii infantile de genul: poarta tricou si ca din cauza lui toti romanii vor sa emigreze lol eu ti-am explicat putina macroeconomie pe intelesul tau ca sa iti dai seama de ce lucrurile merg in jos in tara.
Cat despre calatorit si muncit, sunt 100% sigur ca minti, oricum tot raul din Romania pentru mine e un plus adica datii jos pe astia si puneti comunistii la loc PSD-ul sau extremistii de genul Vadim, iesiti din UE si inchideti iar granitele ca sa pot sa-mi iau si eu cetatie oriunde in alta parte ce p*** mea

| SaveTheNature explică (pentru YouNoob):

In fine faci ce iti doresti, unde doresti cat doresti. Esti liber sa faci ce vrei.De ex sa te dezradacinezi.de tothappy