| Erin28 a întrebat:

Buna!
Administrația Financiară și ANAF reprezintă două instituții diferite?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt doua institutii diferite.
ANAF (Autoritatea Nationala de Administrare Fiscala) este la nivel central si judetean si se ocupa de impozitele si taxele ce se fac venit la bugetul statului.
Administratia financiara, putand purta diferite denumiri (compartiment, birou, serviciu, etc,) este la toate nivelurile administrative, respectiv unitatile administrativ-teritoriale (comuna, oras, municipiu, judet) si se ocupa de finantele acestora, inclusiv de impozitele si taxele locale.