Întrebare recomandată | kidsXXL a întrebat:

Am 11 ani.Pot sta pe scaunul din fata la masina,daca imi pun centura, chiar daca e voie de la 12?

Răspuns Câştigător
| BlackNinja a răspuns:

Poti sta dar sa ai centura.Eu stateam si la 10 ani si nu mi-au zis nimic politaii, chiar daca m-au vazut.

48 răspunsuri:
| ScarecrowFarmer a răspuns:

Ahem...nu 12 bre ci 14, la 14 se poate sta in fata, mai ai de crescut. daca ai sub 14 ani si nu ai buletinu` la tine si te prinde rutiera ia taicatau sau maica-ta amenda.

| Sergiu_Dreghici_1990 a răspuns:

Esti un copil analfabet nu stiu cum o avut ai tai bani sa-ti cumpere calculatorrolling on the floor)

| WITCHgirl a răspuns:

Eu am incercat, dar e un mare risc

| mFlavius a răspuns:

Pacat ca toata lumea se gandeste in primul rand la bani.SANATATEA e pe primul loc! Si centura poate face diferenta.

| cristi1991 a răspuns:

Cum vine asta "daca imi pun centura"? Centura e obligatorie! Si nu ai voie, cineva spunea ca a fost lasat de politisti, a fost ca au inchis ochii.Stai linistit in spate ca e mai bine!

| einsten a răspuns:

Nu pentru ca nu ai 12 ani

| Armand99 a răspuns:

De la 10 ani ai voie, cu centura..bine oricum centura e obligatorie si la adulti.

| fr3d a răspuns:

Art. 102 (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
[...]
27. transportul copiilor în vârsta de pâna la 12 ani sau al animalelor pe locurile din fata ale vehiculelor
[...]
Amenda este intre 315 si 700 de lei.

Articolul aici: http://www.codulrutier.ro/......nala_2.php
Amenda aici: http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_penalizari_2.php?word=12%20ani