| livyou a întrebat:

Femeile gravide nu au voie pe scaunul din fata a masinii? am auzit zvonul acesta. am de 4 ani permisul, eu stiam ca nu sunt obligate sa isi puna centura

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere in legislatia rutiera, asa ca au voie. Numai bine!

| IMC90 a răspuns:

E o idiotenie, normal ca au voie. Daca au sarcina vizibila nu sunt obligate sa poarte centura, dar, atentie! sarcina vizibila

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Nu au voie in fata intr adevar,dar se tine cont si de luni de sarcina,pentru ca automat,daca este luna mica,nu se va observa.
Dar cand treci de al doile trimestru de sarcina,burta devine vizibila si legal nu ai voie sa stai pe scaunul din fata.
Centura, nu trebuie s o foloseasca femeia insarcinata, este foarte adevarat!
Numai bine!

| anutza a răspuns:

Nu esti obligata happy

| andreeei a răspuns:

Stiai bine, nu sunt obligate sa isi puna centura pentru nu afecta sarcina, si bine zis ce ai auzit tu este doar un zvon (o barfa nesemnificativa)

| DanielaMiky a răspuns:

Nu esti obligata insa avand in vedere faptul ca o femeie gravida in trimestrul 2 de sarcina nu isi poate pune centura este mai ferita in spate decat in fata.