| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, si acum vreo 2, 3 ani mi-am facut pasaport dar a expirat de ceva timp si as vrea sa imi fac unul nou. Dar vroiam sa va intreb daca pasaportul o sa trebuiasca iar sa il schimb la 18 ani, odata cu buletinul. sau il tin pana imi expira? Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa trebuiasca.
Conform Legii nr.248/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.18.(1) Valabilitatea paşapoartelor simple este stabilită după cum urmează:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 14 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 25 de ani;
c) 10 ani pentru persoanele care au împlinit vârsta de 25 de ani.
(2) Valabilitatea paşapoartelor simple electronice este stabilită după cum urmează:
a) 3 ani pentru persoanele care nu au împlinit 6 ani;
b) 5 ani pentru persoanele cu vârsta de peste 6 ani.
(3) Valabilitatea paşapoartelor simple temporare este de 12 luni.
(4) Valabilitatea paşapoartelor prevăzute la alin. (1) - (3) încetează de drept la data la care se constată de către autorităţile competente faptul că sunt deteriorate ori distruse sau, după caz, existenţa în conţinutul acestora a unor ştersături ori modificări operate fără drept."

| onasis1961 a răspuns:

Nu mai este nevoie! Faci altul la 21 de ani!

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Http://www.mae.ro/node/1424
Site-ul Ministerului Afacerilor Externe are toate datele de care ai nevoie.

| InTeReSsUl04444 a răspuns:

Da...la 18 ani nu o sa mai ai nevoie de pasaport.Succes