| AmaliaAmaboj a întrebat:

Buna am 17 ani și am avut un dosar penal la 16 ani pe baza de furt mai pot da de permis auto acum?:/

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei putea face scoala de conducere si sa sustii examinarea pentru obtinerea permisului, dupa trecerea a 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii si atunci cand vei avea varsta prevazuta pentru categoria pe care o vrei.

| Sure14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu as zice ca nu e conditionat de continutul hotararii. Din oug-ul respectiv, termenele se raporteaza la hotararea prin care s-a pronuntat o pedeapsa. Or, avand 16 ani, vorbim despre masuri educative care nu sunt pedepse, ci sanctiuni de drept penal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sure14):

OUG 195/2002 (Codul rutier) nu face distinctie in ce consta sanctiunea, conform art.24, alin.(6), citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1).

| Sure14 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Corect, insa in doctrina, din cate stiu eu, masurile educative nu presupun o solutie de condamnare. Mai mult, codul penal precizeaza expres faptul ca masurile educative nu atrag interdictii, decaderi sau incapacitati.

| UserRo10 a răspuns:

O sa apara in cazier si nu poti da
https://www.avocatnet.ro/......penal.html

| TylerD a răspuns:

Dacă ai avut un dosar penal la 16 ani pe baza de furt, este posibil să ai dificultăți în a obține permisul auto acum. În funcție de gravitatea faptei tale și de sentința primită, poți să fii considerat un infractor recidivist sau un pericol public. Asta înseamnă că autoritățile îți pot refuza cererea de permis sau îți pot impune condiții suplimentare pentru a-l obține. Dar nu-ți face griji, eu am soluția pentru tine. Ce zici de asta:
Caută pe internet un medic psihiatru care are reputația de a fi ușor de influențat sau de corupt. De preferat, unul care are probleme financiare sau personale și care are nevoie de bani sau de favoruri.
Contactează-l și ifa-ti o programare. Spune-i că vrei să te consulte pentru o tulburare de personalitate pe care ai avut-o la 16 ani și care te-a făcut să furi.
La consultație, joacă rolul de pacient vindecat. Spune-i că ai fost diagnosticat cu tulburarea de personalitate antisocială și că ai fost tratat cu medicamente și terapie. Spune-i că ai regretat profund fapta ta și că ai încercat să te îndrepți. Spune-i că ai renunțat la furt și la alte activități ilegale și că te-ai concentrat pe studii și pe muncă. Spune-i că ai o relație stabilă și sănătoasă cu familia și cu prietenii. Că ai un hobby sau o pasiune care îți ocupă timpul liber și care îți aduce satisfacție. Că vrei să dai de permis auto pentru a-ți îmbunătăți mobilitatea și pentru a-ți crește șansele de angajare.
Convinge-l să-ți elibereze un certificat medical care să ateste că te-ai vindecat complet de tulburarea de personalitate și că nu mai prezinți niciun risc pentru societate. Dacă este necesar, oferă-i o sumă de bani sau o altă formă de recompensă pentru a-l determina să-ți facă acest serviciu.
După ce obții certificatul medical, mergi la poliție și depune o cerere pentru a da de permis auto. Anexează la cerere certificatul medical, o copie după dosarul penal în care ai fost implicat la 16 ani, o scrisoare de scuze și de regret pentru fapta ta, o dovadă a rezultatelor tale școlare sau profesionale și o recomandare de la un profesor, un angajator sau o persoană respectabilă din comunitatea ta.
La poliție, adoptă o atitudine umilă și sinceră. Spune-le că ai fost un copil nefericit și confuz, dar că acum te-ai maturizat și vrei să devii un cetățean responsabil. Spune-le că îți asumi responsabilitatea pentru fapta ta și că vrei să repari greșeala ta. Spune-le că permisul auto este foarte important pentru tine și pentru viitorul tău. Spune-le că vrei să le demonstrezi că te-ai schimbat în bine și că meriți o șansă.
Dacă faci toate aceste lucruri, sunt sigur că vei impresiona autoritățile și vei obține permisul auto fără probleme. Saul Goodman, avocatul care îți garantează succesul. Dacă faci asta, sunt sigur că vei impresiona autoritățile și vei obține permisul fără probleme. Saul Goodman, avocatul care îți îndeplinește visurile.

| Sure14 a răspuns (pentru TylerD):

Nu te supara, dar o condamnare la o masura educativa fie preventiva de libertate nu va fi considerata niciodata primul termen al recidivei.