| AngelOfOreno a întrebat:

Buna, am 18 ani si am permisul luat in Anglia full de la 17 ani, anul asta mi s-a suspendat permisul pe timp de 1 an in Anglia, doar ca vreau sa stiu dacă poliția romană îmi poate găsi in momentul când ma opresc in trafic suspendarea din Anglia, stiu doar ca pot vedea suspendarea doar prin codul pe care îl oferi când preschimbi permisul englezesc in românesc.

Răspuns Câştigător
| IceRope a răspuns:

Cu ani în urmă nu puteau, acum există bază de date comună. O întrebare la colegii de la Rutieră și gata.

11 răspunsuri:
| AngelOfOreno explică (pentru IceRope):

E clar mi s-a dus permisu gata, după ce ca mi am luat 1 an suspendare cu gându ca lasă poate merge in Romania….

| AngelOfOreno explică (pentru IceRope):

Dar mai pot da la permis in Romania fiind suspendat in Anglia?

| IceRope a răspuns (pentru AngelOfOreno):

Mă tem că nu. Dar, sincer, nu sunt 100% sigur. Poate te lămurește altcineva de pe aici.

| yoren a răspuns (pentru AngelOfOreno):

Halucinant
Nu respecti regulile la altii si tot nu te saturi cu speranta ca las ca merge la romenia
Ce mentalitate proasta sa te caci acasa dupa ce te caci la vecinu

| AngelOfOreno explică (pentru yoren):

Greșeli se fac si mai ales ca aveam 17 ani nu am comis o crima si nici pe departe n am condus haotic, 6 puncte luate pentru un roșu = suspendare prin primi 2 ani de condus in Anglia dar ai preferat sa faci o drama prin gândirea ta fața de o bucata de plastic.

| NisipLaMare a răspuns:

Da, stai cuminte multi ca tine stau pe trotuar si se uita cum conduc altii regulamentar.
Odata luat esti trecut peste tot in baza de date, nu mai este ca acum 10-15 ani te gasesc peste tot.
La polul Nord sau Sud nu se uita nimeni la carnete de conducere suspendate vezi pe acoli sha.

| AngelOfOreno explică:

Poliția de aici nu dețin informațiile de genu din Romania, si cum nici eu n am petrecut timp deloc conducând in Romania nu stiu dacă sunt suspendat si in alte țării

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si in Anglia, daca ti s-a suspendat dreptul de a conduce, nu ti-au retinut permisul de conducere?
Daca este ca in Romania nu mai detii permisul de conducere asa ca nu ai cum dovedi ca ai permis si poti fi condamnat penal.
De altfel, daca stai mai mult de 6 luni in Romania, trebuie sa-ti preschimbi permisul englezesc in permis romanesc.

| AngelOfOreno explică (pentru Ioandelasal):

Nu, la judecată ți se ia dreptu de a conduce dar permisu se trimite personal de către tine in posta la dvla centru de permise, am rămas doar cu bucata de plastic practic

| Violleta2022 a răspuns:

Despre care trafic vorbesti?
Odata ce NU ai permis de sofat deloc, fiind suspendat inseamna ca la un control de rutina esti arestat si ti se face dosar penal, putand sa faci chiar puscarie, fiindca sofezi FARA permis!

Treaba este ultra serioasa si nu recomand sa sofezi deloc nici in Romania si nici in Anglia, daca nu vrei sa te alegi cu dosar penal pe viata!

| darrio2007 a răspuns:

Nu cumva ai avut permis provizoriu?