| Adrian71782ib a întrebat:

Bună ziua, am si eu o intrebare, rog seriozitate. Eu am luat perimisul de conducere in 2010 in Romania, in 2019 am ajuns in Anglia si l-am schimbat cu permis englezesc, am avut asigurare la o masina in Anglia, nu era masina mea, era masina unui om care munceam la el. Am plecat din Anglia in Franta si in 2021 mi-a suspendat permisul pe 3 luni pentru viteza in Franta. Dupa ce a trecut termenul au spus ca nu poate sa imi dea permisul pentru ca am avut amenda in Anglia de 660 de lire si 6 puncte, probabil le-a facut proprietarul masinii pentru ca masina era pe numele meu. In fine si ca daca vreau sa iau permis de Franta mi-au spus. Eu am ajuns in Romania si am incercat sa fac preschimbare de permis strain la care mi-au spus ca eu am permisul anulat din Anglia si sa fac din nou scoala de soferi. Nu exista nicio posibilitate fara sa fac scoala de soferi? Va rog ajutati-ma

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o posibilitate legala sa preschimbi un permis anulat, de altfel, daca a fost anulat, nici macar n-ai ce preschimba.
Va trebui sa faci iarasi scoala de conducere si sa sustii examinarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ti au anulat permisul si stie si Romania si Anglia de asta atunci nu ai alta varianta.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Din ceea ce înțeleg, ați obținut permisul de conducere în România în 2010, apoi l-ați schimbat cu un permis de conducere englezesc în 2019 când ați ajuns în Anglia. Apoi, ați primit o amendă de 660 de lire și 6 puncte penalizare în Anglia, probabil pentru viteză, și permisul dvs. englez a fost suspendat pentru 3 luni în Franța pentru aceeași infracțiune. După ce ați ieșit din perioada de suspendare, autoritățile engleze v-au spus că nu vă pot returna permisul pentru că aveți acea amendă și puncte penalizare în Anglia.

Conform regulilor în România, dacă permisul de conducere a fost anulat în țara de origine, atunci nu poate fi schimbat cu un permis românesc. Astfel, singura opțiune ar fi să luați din nou școala de șoferi și să obțineți un permis de conducere românesc. Este important să verificați cu autoritățile din România despre orice proceduri sau cerințe suplimentare pentru a obține un permis de conducere românesc, deoarece acestea pot varia.