| anootsa a întrebat:

Am 2 intrebari la care sper sa primesc un raspuns cat mai rapid si sigur.1.Am primit o amenda in Constanta la RATC(eu sunt din Piatra Neamt)si acum mi-au trimis-o la Primarie aici, poate fi platita acolo de un var de al meu sau trebuie sa o platesc neaparat aici personal? 2.Trebuie sa reinoiesc buletinul acum(fac 21), daca nu am amenda platita ma afecteaza? ce acte imi trebuie? Va multumesc anticipat! o zi buna!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, amenda poate fi platita de oricine, doar sa aiba procesul verbal de contraventie sau instiintarea.
2.Cartea de identitate (nu buletinul) expira la 25 de ani (in cazul tau). Trebuie sa faci alta doar daca ti-ai schimbat numele sau domiciliul. Nu te afecteaza amenda, cei de la SPCLEP nu se ocupa cu incasarea amenzilor.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună să gândim logic odată expirat buletinul nu e logic că n-ai actele, datele tale, când o plăteşti îţi va trebui iar amenda trebuie plătită de tine nu de alt cineva.
Cam aşă stă regurile, o zi bună!