Întrebare recomandată | Mădă0611 a întrebat:

Am citit intr-un articol despre legislatia in domeniul supravegherii video "camera poate fi... cu conditia sa nu fie indreptata spre alt domeniu privat". Despre ce lege e vorba? Ma intereseaza legea exacta, ca daca e vorba de "date cu caracter personal" oamenii se pierd in stiinta.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acu vreo 2 zile erai doxa in legislatie. Ce s-a întâmplat

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Exista "dreptul la viata privata", "Art. 71: Dreptul la viaţa privată

(1) Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private.
(2) Nimeni nu poate fi supus vreunor imixtiuni în viaţa intimă, personală sau de familie, nici în domiciliul, reşedinţa sau corespondenţa sa, fără consimţământul său ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75. " dar la cat de batuti in cap sunt unii, e nevoie de vreo lege "bă, handicapatule, nu e voie sa pui camerele sa bata la vecini, retardat ce esti" (nu pe tine te injur, asa trebuie sa sune legile pentru aia care nu inteleg cuvinte decente.

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Si asta https://www.codulcivil.ro/art-252-Ocrotirea-personalitatii-umane/

Legi sunt, dar nu pe intelesul dobitocilor.

| Mădă0611 explică (pentru Wr3nch):

Am citit toate rezultatele de pe prima pagina din Google pe tema asta. laughing) Sunt cateva trimiteri acolo si in unele sunt multe legi, articole, si n-am timp sa le citesc pe toate.