| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am nevoie de permis pentru asa ceva? Daca merg cu 15 km/h si ma opreste politia imi poate face ceva? Sau trebuie inmatriculat?
https://www.emag.ro/......D7YSR7MBM/

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.6.În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul înţeles:
10. bicicletă - vehiculul prevăzut cu două roţi, propulsat prin forţa musculară, cu ajutorul pedalelor ori manivelelor. Sunt asimilate bicicletei vehiculele cu pedale cu pedalare asistată echipate cu un motor electric auxiliar cu puterea nominală continuă mai mică sau egală cu 250 W, a cărui asistare este întreruptă atunci când ciclistul încetează să pedaleze sau este redusă progresiv pe măsură ce viteza vehiculului creşte, fiind întreruptă complet înainte ca viteza vehiculului să atingă 25 km/h, precum şi bicicletele cu motor, astfel cum sunt prevăzute în Regulamentul (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 15 ianuarie 2013 privind omologarea şi supravegherea pieţei pentru vehiculele cu două sau trei roţi şi pentru cvadricicluri;"
Daca bicicleta electrica se incadreaza in prevederile de mai sus nu ai nevoie de permis de conducere sin nici nu trebuie inmatriculata.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Trebe inscrisa la primarie? A gasit una sh si scrie viteza maxima 20km/h si sub scrie "20-30 in functie se circumstantele externe" dar gen ie o eticheta lipita pe ea din fabrica, nu se da jos

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie daca puterea motorului nu depaseste 250 W.