Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.Tocmai am facut o mare prostie.Eram singura acasa, cand a sunat la usa.De obicei nu deschid persoanelor pe care nu le cunosc, dar, am deschis acum, crezand ca e ceva important.Deschid,si un om imi spune ceva destul de neinteligibil si apoi se auto-invita in casa, spunandu-mi ca s-a hotarat de catre administratia blocului ceva deratizare.Mi-a aratat ecusoane si diferite acte, si-a pus intr-un recipient apa de la robinet si a inceput sa dea pe la colturi. Dupa care imi cere 120 de lei.Ii spun ca n-am de gand sa-i dau nimic si pleaca.Am luat mai apoi legatura cu parintii, care au vorbit cu administratorul, si, nu era de fapt nicio deratizare.Mda,sunt de o inteligenta rara.Am inchis usa, si am decis sa raman acasa pana mai vine inca cineva.Acum,pe langa faptul ca sunt foarte inteligenta,ce spuneti,ar trebui sa fac ceva? Adica,exista doua variante:prima,nenea a profitat si a aruncat o privire prin casa,ca mai apoi sa revina cu o ranga si un sac incapator,sau,a doua,sa fi vazut ca nu i-a iesit si nu a primit acei bani si s-a carat.Voi ce ziceti, care e mai posibila, ar trebui sa-mi fac griji, sa chem politia?

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mai, eu zic sa mergi pe gandirea tipului: merge asa din casa in casa, stropeste vreo 10, daca ii pica 1 din 10 sa fie fraier si sa plateasca s-o rezolvat de 120 RON. Poate azi nu-i pica nimic, da' intr-o saptamana sa zicem ca tot ii pica vreo 3 fraieri. 360 RON sunt ceva banet, si ii face fara - practic - risc. De ce ar risca mai mult si sa sparga o ocuinta, cand poate obtine indeajuns si fara risc?
In concluzie, nu cred ca ai de ce sa te temi, atata vreme cat usa si geamurile sunt inchise.

| johnnny123 a răspuns:

Este bine sa anunti politia, pentru ca probabil infractorii nu se vor rezuma la un singur apartament si vor mai opera in zona.

Este foarte posibil ca politia sa stie deja cam cine sunt cei care se ocupa cu astfel de operatiuni si-i poate identifica usor, pentru ca de multe ori avem de a face cu "clienti vechi" ai inchisorilor.

Eu cunosc si un caz in care se dadeau drept preoti si veneau sa "sfinteasca" apartamentele.

| PedoBarbie a răspuns:

Părinţii nu te-au învăţat să nu vorbeşti cu străinii?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti face o sesizare, daca poti descrie persoana. Inainte de 1989 se cumparau sticle la centre de colectare.O sticla de 0, 5l costa 1, 40 lei, iar un pachet de carpati 2, 50 lei(ca orientare). Studentii mergeau pe la blocuri, cu niste,, legitimatii,, din carioca si solicitau probe de apa de la locatari.O sticla din bucatarie, alta din baie.cred ca presupui ce se facea cu acele sticle... Tipul incerca aceeasi metoda, iar la unii chiar merge.

| Sănduțța a răspuns:

Pai...In primul rind te sfatui sa verifici cine e la usa ta sa intrebi cine e. Apoi poate ca era un simplu om care vroia bani si s-a decis sa te pacaleasca.Mmm.Ma rog ai grija data viitoare!

| ChristinaO a răspuns:

Mdap,asta e cea mai buna solutie(oare de ce nu m-am gandit la asta?), promit ca, daca voi mai fi pusa intr-o astfel de situatie, asa voi facehappy

| dyanutza22 a răspuns:

Nu poti chema si tu pe cineva mare sa stea cu tine? Daca a plecat asa pur si simplu e posibil sa se intoarca dupa ce a vazut ca esti doar tu, poate doar a vrut sa vada cine e acasa...

| Olga944 a răspuns:

Pff..probabil nenea vroia doar sa faca niste bani fara sa munceasca.
Dar si prima varianta e la fel de valabila, poate a vrut sa studieze terenul
Deocamdata nu te panica, dar pentru orice eventualitate ar fi mai bine sa tii tot inchis pe timp de noapte :*

| MariaBanica a răspuns:

Mai na nuj...eu tind spre varianta. acum nu stiu daca ti s.a parut dubios comportamenul sau fata lui...eu zic sa soliciti si politia. :*