| LisaJulie a întrebat:

Cum e cu legea ca nu mai ai voie sa insulti politicienii? Nu mai ai voie nici prin mesaje?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu ii injur si prin semne nu doar verbal, asta daca ii vad pe strada happy
vrei sa dai mesaj cuiva anume?
da-le email! sau mai bine nu!
cat despre lege suntem liberi, daca facem ceva "rau" suportam consecintele, legea nu "interzice", ea doar "pedepseste"!

in schimb daca injuri pe cineva pe strada de exemplu, fie ca este politician sau nu, si este politie in zona oricum te amendeaza deci nu este ceva ce tine de a fi sau nu politician! legea spune clar amenda sau chiar inchisoare in unele cazuri...de vazut linkul de mai jos
https://lege5.ro/......odul-penal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie, suntem încă o țară liberă.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai depinde cum pui problema pentru că poți săvârși infracțiunea de ultraj, pentru că "constă în insultă, calomnie, amenințare ori alte acte de violență ori de vătămare corporală împotriva unui funcționar aflat în exercițiul funcțiunii."
Așa că daca ii înjuri peste program, posibil sa fie ok, dar așa... posibil sa îți facă un dosar penal imaginar
Mare grija!

| VoidEternal a răspuns:

Asta e un hobby de-al tau?

| LisaJulie explică (pentru VoidEternal):

Desi sunt unii care au hobby din astea

| colonelumorteni a răspuns:

Depinde, daca injuriile facute la adresa unui politician are scopul de a,, misca'' intr-un fel cursul bunii desfasurari a unui politician cu grad inalt din camera deputatilor sau presedintele, primul ministru etc, daca instigi la ura impotriva unuia dintre ei automat ca trimite politia dupa tine daca faci asta in spatiul public fenomenul poate lua amploare si te ridica pentru asta nu pentru ca i-ai zis sa se duca in...dar daca il injuri in privat nu cred ca vine politia dupa tine sa zica:,, azinoapte la ora 12 l-ai injurat pe presedintele Romaniei in privat pe Facebook ce e cu tine ai baut mult? Presedintele ne-a trimis dupa tine sa te luam... in decursul zilei de...te vei confrunta cu presedintele si avocatul lui la tribunal presedintele te da in judecata pentru calomnie'... dosar penal,, a injurat presedintele pe Facebook in privat''nu cred ca exista asa ceva. Daca ar fi asa presedintele ar atarge asupra lui multe bile negre si ar fi criticat, judecat de popor si mai ales de baronii care abia asteapta sa il aduca la groapa pentru ca a ranit un copil sau a arestat un betiv. Se face mediatizare pe treaba asta se afla tot chiar daca tine secret nu merge il da cineva de gol, trebuie sa dea in scris sa marturiaseasca activitatea pe care o are la mai multi, ong-uri, drepturile omului nu e chiar asa nu ai permite clasa politica sa fie ceausist sa se atace ca e mai mare de la injuratura unuia mic, e democratie e vorba de libertate de exprimare care nu raneste un anumit individ.Iti dai seama ca nu pune nimeni botu la ce ar spune;,,, m-am simtit intr-un fel ranit ca m-a jignit'' Da poate si tu ca presedinte ai ranit oameni, i-ai lasat sa moara in saracie. deja se duce in alta extrema chiar daca e pe scaun mare intra in conflict, alt contex alta organizatie Un caz a fost cand cineva jignea un judecator in email dar de fapt il ameninta cu moartea, ai ameninta familia dadea date poze cu rudele lui, cu copii nu doar il injura de neamuri.Sa nu tulburi ordinea si linistea publica, ca apoi devine un obicei pentru multi sa faca asta si te baga la nebuni