| Ffey8383 a întrebat:

Am o intrebare.
Daca am trecut pe culoarea roșie în Germania și avea camera la semafor ce se întâmplă? Îmi ia permisul pe 30 de zile sau cum? Imi dă amenda? Daca îmi ia permisul ce trebuie sa fac, trebuie sa vin după 30 de zile in Germania să îmi iau permisul înapoi sau îmi trimit permisul in Romania.Și Dupa cat timp îmi vine înștiințare la adresa din Germania că am trecut pe roșu la semafor? Va rog vreau detalii dau funda...

4 răspunsuri:
| MJo a răspuns:

In cel mai rău caz îți vine o amendă. Dar permisul nu are cum să'l ia, deoarece amenda vine pe numele proprietarului mașinii, dar în momentul respectiv la volan putea fi oricine. Fie că'i mașina ta sau nu, nu poți fi pedeapsa pentru ceva ce poate nu ai făcut. Am luat și eu câteva amenzi în Germania, mașina nu era a mea, dar a venit pe numele proprietarului deoarece nu am fost oprit în trafic direct de către poliție.

| Digikey a răspuns:

In alte tari nu se ia permisul pentru orice greseala.Este un drept fundamental care este respectat.O sa -ti vina o amenda.

| darrio2007 a răspuns:

Vine amenda pe adresa proprietarului masinii.

| 09Ioana09 a răspuns:

Vei primi o amendă dar e posibil si sa scapi.