| Anonim34231 a întrebat:

Salutari!

Recunosc, astăzi am fost neatent și am trecut pe rosu la semafor. Deasupra semaforului era o cameră, care ma gândesc era doar pentru asta pus acolo.
Menționez ca am fost cu o mașină cu numere de Germania, nu cu România.
Ce pedeapsă risc? Mi se va trimite amenda prin posta, în Germania, sau?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In afara de Timisoara unde stiu sigur s-au luat astfel de masuri in baza camerelor care filmeaza traficul in intersectii, si soferii care au trecut pe rosu au ramas fara permis, in alte judete nu am auzit de aceste masuri inca! nu te baza insa pe faptul ca masina este cu numere de Germania, adica nu face din asta o ocupatie! ca ai gresit 1 data asta este, majoritatea cred ca am gresit in trafic cel putin 1 data!
parerea mea este ca nu va veni nimic prin posta!

| Violleta2022 a răspuns:

Se trimite amenda in Germania si daca nu o platesti pana la termenul scadent, cand te reintoarceri in Germania poti fi arestat. Uite aici cateva articole despre ce ti s epoate intampla, daca uiti si omoti sa platesti amenzile dn Germania, sau pe masinile inregsitrate in Germania.
https://www.youtube.com/watch?v=_kZ_NxYqORE
https://ziarulromanesc.de/......-germania/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai trecut pe roșu în România înțeleg. Dacă da, cred că confuzi cu Germania la faza cu camerele. La noi se trece zilnic pe roșu și nu plătește nimeni nimic și nici nu se trimit amenzi pe baza de camere video decât pentru rovignieta.

| Lupică27 a răspuns:

Nu se uita nimeni pe camerele alea, stai linistit!

| KovacsB a răspuns:

Exista telecamere dar nu sta nimeni cu ochii pe ele, doar in caz de accident cand soferii nu se pun de acord se uita cineva pe înregistrări.Asa ca stai liniștit.Nu vine nicio amenda.Violeta bate campii ca de obicei.