| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Bună! Am o întrebare. Prietena mea este căsătorită de 5 ani de zile iar după moartea părinților, ea a moștenit 1 apartament și 1 mașină. Întrebarea mea este: cum poate face ca soțul ei sa nu aibă acces la moștenire? Eu am zis ca nu poate din cauza faptului ca nu sunt bunuri comune obținute pe parcursul căsătoriei, dar poate altcineva știe mai bine ca mine.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile dobandite prin mostenire de un sot sunt bunuri proprii ale acestuia, celalalt sot nu are nici un drept asupra acestora.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 340. Bunurile proprii
  Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
  a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
  b) bunurile de uz personal;
  c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
  d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
  e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
  f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
  g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
  h) fructele bunurilor proprii.
  ART. 342. Regimul juridic al bunurilor proprii
  Fiecare soţ poate folosi, administra şi dispune liber de bunurile sale proprii, în condiţiile legii."

Bula
| Bula a răspuns:

Mostenirea sau donatiile sunt nominale si nu sunt "bunuri comun-obtinute" in timpul casniciei.
In caz de divort, bunurile mostenite si fructele lor raman la mostenitori, iar restul bunurilor obtinute in timpul casniciei se impart.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Art. 177 Cod Civil. Sunt bunuri proprii: Alin.: b. bunurile dobândite după căsătorie, fie sub formă de donaţie, fie sub formă de moştenire, cu excepţia cazului când s-a specificat în înscrisul autentic de donaţie sau în testament că bunurile vor fi incluse în comunitatea de bunuri;

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din start, ea va avea acces la moștenire dacă s-a încheiat un proces de moștenire. Astfel este acum proprietara acelui apartament și a acelei mașini. Fiind căsătorită, aceste bunuri sunt acum propietate comună a ei și a soțului. Ele nu sunt propietatea exclusivă a soțului, deci, cu cuvintele tale, soțul nu are acces juridic la ele, doar împreună cu soția. Astfel soțul nu poate decide singur să vândă aceste bunuri, are nevoie și de semnătura soției. Asta este cu accesul. Dar soția nu îi poate interzice să uzeze de aceste bunuri, pe motiv că sunt ale mele, tu nu ai acces la ele, că sunt moștenirea mea. Dacă este aici un jurist care știe mai bine ca mine ( am trecut prin multe procese de moștenire cu probleme), nu mă supăr dacă mă va contrazice.

| mihai69 a răspuns:

Păi chiar nu poate, fix din motivul menționat de tine.

| dinaprilie a răspuns:

Nu poate.

| Vântulalb a răspuns:

Bunurile mostenite sunt doar ale mostenitorului. Nu intra sub incidenta vreunui partaj in caz de divort.

| Alverto a răspuns:

Pai daca nu sunt trecute pe numele lui nu are voie la ele. Daca le ia pe nedrept in instanță trebuie sa ajungă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, deci problema trebuie analizata, in prima faza in planul efectelor regimului matrimonial, iar, mai apoi, ca viziune de viitor, in planul dreptului succesoral.
Exista 3 mari regimuri matrimoniale: comunitatea legala, comunitatea conventionala si separatia de bunuri. In lipsa stipularii tipului de regim, se aplica, in puterea legii, comunitatea legala. Acum, aceste bunuri fac parte din categoria bunurilor PROPRII dobandite in perioada casatoriei. Este important sa observam daca bunurile provin din mostenirea legala sau testamentara. Daca provin din mostenirea legala, solutia este cea expusa anterior. Daca provin din mostenirea testamentara, trebuie distins dupa cum testatorul a stipulat fie in favoarea unuia, fie in favoarea ambilor. Daca e in favoarea unuia, solutia anterioara. Daca e in favoarea ambilor, e proprietate comuna devalmasa.
Pe de alta parte, sa stii ca simpla folosire de catre sotul neproprietar poate reprezenta cheltuieli ale casatoriei in favoarea proprietarului.
In al doilea rand, ca idee pentru viitor, daca sotul proprietar decedeaza, teoretic, in lipsa de alti mostenitori, sotul va intra in proprietatea bunurilor. Dezmostenirea lui eventuala ar opera maximum pana la 3/4 din masa succesorala.