| Nicolaie_Iuliana_1998 a întrebat:

Buna!
Am o problema.Am fost amendat cu o amenda de 2.000 lei lg61/1991 ..Am depus contestatie...in ameda scrie clar ca intamplarea s-a petrecut la ora 13:00. In intampinarea pe care a facut-o ipj cu raportul de la agentul de politie care mi-a dat amenda scrie ca intamplarea s-a petrecut la 13:30...total diferit de pv...Credeti ca e lovit de nulitate? Judecatorul a omis aceasta problema?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

P.V.C. de contraventie nu este lovit de nulitatea pentru acea nepotrivire intre proces si raport.
Motivele de nulitate sunt cele prevazute in OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART.17.Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu."

| alessia5158 a răspuns:

Sanctiunea nulitatii procesului verbal se aplica in situatiile descrise in Ordonanta 2/2001 actualizata--- vezi in link-ul (din care citez mai jos):http://www.euroavocatura.ro/......lor/page/2

"(7) În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoştinţă contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare. Obiecţiunile sunt consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte menţiuni", sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal.

ART. 17
Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu".