| drdiana a întrebat:

sunt noua pe aici...
am o problema... vreau sa fac o contestatie la o amenda rat. dar nu stiu unde sa ma adresez
mama a primit amenda chiar daca are legitimatie gratuita pentru ca lucreaza in politie. ma ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama ta trebuie sa faca o plangere contraventionala, pe care o va depune la Judecatoria in circumscriptia careia a fost savarsita contraventia. Plangerea trebuie facuta in termen de 15 zile de la data procesului verbal de contraventie(daca l-a primit pe loc) ori de la comunicarea acestuia, conform OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, art. 31 si urmatoarele(fara alin. 1 al art. 31, declarat neconstitutional). Numai bine!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are legitimația de serviciu, nu una gratuită pentru transportul în comun!
Nu-și cunoaște drepturile? Legea numărul 360 din 6 iunie 2002
privind Statutul poliţistului
Să meargă la Judecătorie pentru o plângere contravențională dar nu mai târziu de 15 zile de la date producerii evenimentului.
Pa, pa.

| drdiana explică:

Multumesc pentru raspunsuri !