| Kati120612 a întrebat:

Buna! Am pierdut permisul de conducere. Il declar pierdut in orasul de unde fac parte sau trebuie sa ma duc unde mi-a fost eliberat in judetul de unde apartin?

Răspuns Câştigător
| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Salut.

Eliberarea unui duplicat al permisului de conducere românesc în situația în care ați pierdut permisul se face prin aceeași procedură prin care se eliberează un nou permis. Singura diferență este vizita medicală, dacă nu doriți ca permisul să primească o altă dată de expirare.

În cazul celor care solicită un nou permis pe motiv că l-au pierdut sau că a fost deteriorat, nu mai este obligatorie fișa medicală, însă noul permis va avea aceeași dată de expirare cu cel pe care îl înlocuiește.

Trebuie să te duci secția de poliție emintentă pentru a-l declara pierdut. O zi bună!