| Elenika a întrebat:

asigurarile obligatorii pentru locuinte, trebuiesc incheiate pana maine?(in caz contrar amenda pana la 500 lei) Sau s-a prelungit perioada? Ca am auzit la stiri si la radio diferite ipoteze.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin si iti spun ca termenul este de 4 august 2011 inclusiv, avand in vedere ca Legea 260/2008, republicata in 2011, prevede ca pentru primul an termenul in care se poate face asigurarea este de 90 zile de la publicarea normelor de aplicare si faptul ca Normele de aplicare au fost publicate in 6 mai 2011. Imi cer scuze pentru primul raspuns, am fost indus in eroare de diferitele stiri si n-am mai verificat actele normative. Numai bine!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, termenul limita este 15 iulie si amenda este de la 100 lei pana la 500 lei. Numai bine!

| brandiburu a răspuns:

Nu poti fii amendat pana pe 15.07. 2012 - adica pana fix peste 1 an.

Nu intru in detalii dar e sigur 100%. Cauta in presa si gasesti toate explicatiile. Pe de alta parte, astia de la autoritati au tot interesul sa mearga la intimidare pentru ca ei cauta sa scoata acum, repejor, cascaval cat mai mult de la poporul prost.

| xJuliusx a răspuns:

Brandiburu ti-a dat raspunsul corect. Merita funda.

| sKilL a răspuns:

Pai, era vb ca trebuiau pana pe 11 sau ceva de genul, dar nu cred ca vine acum politaiu si-ti bate la usa sa te intrebe daca ai asigurare. sa fim seriosi. sunt sigur ca nu e o problema daca intarzii sa-ti asiguri locuinta pentru 20 de euro si peste o luna... sau chiar doua. parerea mea e ca nu trebuie sa se streseze lumea cu chestia asta.