| anonim_4396 a întrebat:

După cum probabil unii dintre voi știți, dacă nu chiar majoritatea, sigur a-ți auzit de vechile știri străine care publicau tot felul de infracțiuni / dezordini sociale a unor categorii de imigranți din țările de vest / nord!
Ei erau numiți / portretizați ca, cetățeni români care atacau oameni, furau bunuri, sau locuințe sociale!
Dar dacă priveai imaginile știrilor publicate, se putea distinge ușor că, erau țigani cu cetățenie română!
Ceea ce e foarte interesant e că, în publicațiile de știri nu se preciza etnia, ci doar cetățenia!
De asemena, și publicațiile de știri românești î-i portretizau ca cetățeni români, comițând diferite fapte de delict social!
Credeți că, acest lucru ar-putea fi considerat ca un sabotaj la adresa imaginii țării și a românilor?
( De asemenea s-ă nu uităm grăbita propunere, și ușoara trecere în plen de redenumire a țiganilor în rromi; care a indus o perioadă de confuzie în rândurile străinilor, dar nu numai! )

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Boss, nu conteaza ce etnie au, ca tot cetateni romani is. Daca faci o stire si primul lucru pe care il mentionezi e etnia lui x te mananca lumea ca esti rasist.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Așa e ai dreptate, î-mi cer scuze!
Numai că mi-am adus brusc aminte!

| Editocroci a răspuns:

Da ești rasist rău, nu glumă.