| AndreeaCristina15 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Cat este valoarea pensiei de urmas? Tata a murit pe 4 martie eu am 14 ani si ea are 16. suntem in continuare la liceu. Tata nu era pensionar si muncea. Cat este pensia de urmas pentru o persoana?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Imi pare rau pentru tatal tau si mai ales pentru voi. Gasesti legislatia aici:
http://legeaz.net/legea-pensiilor/art-84-lege-263-2010
Mergi din articol in articol, pe voi va intereseaza incepand cu art. 89.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Condoleante.
Nu se poate spune suma exacta, pana la calcularea pensiei la care ar fi avut dreptul tatal tau.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.89.(1) Pensia de urmaş se stabileşte, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi.
ART. 90.Cuantumul pensiei de urmaş, în cazul orfanilor de ambii părinţi, se stabileşte prin însumarea drepturilor de pensie de urmaş, calculate după fiecare părinte."