| Roxana690 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare. Mă tot bate bunica mea la cap că atunci când schimb un loc de muncă trebuie să-mi fac mutație în loc să-mi bag lichidarea și să merg simplu altundeva, că cică nu se calculează la pensie și se pierd anii. Dar cum aș putea să îmi fac mutație dacă sunt domenii complet diferite cele 2? Nu se înregistrează oricum totul în baza de date și ei știu câți ani ai lucrat în total? Cică să nu fie discontinuitate nici măcar o zi, cum vine asta? Îmi spune că dacă nu-mi fac mutație atunci să rămân de tot la locul unde mă duc.Ma poate lamuri cineva, că eu nu înțeleg, nu-ți poți face mutație de la o firmă la alta care nici măcar nu are același domeniu de activitate

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Inainte era asa, cand toate joburile erau la stat.Practic era un singur angajator, statul si era necesar sa scrie in cartea de munca ca acesta a fost de acord cu transferul de la un job la altul. Chestii comuniste. Acum nu mai este asa. Inchizi cu un angajator si mergi la altul.
Nu se pierde nici o perioadă in care ti au fost plătite asigurarile pentru pensie, indiferent de cate joburi schimbi, acestea sunt înregistrate in sistemul public de pensii si vor fi luate in calcul la momentul respectiv.
Daca nu poti explica bunicii tale, caci s-ar putea sa nu inteleaga, spune ca dansa si fa ca tine.
Bafta,

| Roxana690 explică (pentru ioana748):

Aa, deci de asta știe ea așa, mulțumesc

| ioana748 a răspuns (pentru Roxana690):

Cu placere❤️

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are dreptate bunica ta, probabil nu cunoaste legea.
La pensie se iau in calcul toate perioadele lucrate, indiferent la cati angajatori ai lucrat, ce ai lucrat si cum ai plecat de la un angajator, respectiv prin incetarea contractului din initiativa angajatorului, de comun acord sau din initiativa ta.
Modul de incetare a CIM conteaza doar pentru obtinerea indemnizatiei de somaj.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu cand esti salariat contribiul la fondul de pensie.
in functie de cat contribui vei primi pensie.

e irelevanta acesta continuitate