| Nutsa23 a întrebat:

Buna,am si eu o mica problema... cu ceva timp in urma am imprumutat o suma de bani unei persoane cunoscute de putin timp si mi-a lasat ca dovada o recipisa si cateva din actele sale (adica permisul si pasaportul). Trebuia sa imi intoarca cu procente toata suma in 3 rate. timpul a trecut si eu banii asa si nu i-am mai vazut. as putea sa stiu si eu ce sa fac sad adica unde ma pot adresa cu aceasta recipisa la avocat/procuror sau unde in alta parte ca sa-mi recuperez banii.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu-i obtii pe cale amiabila iti mai ramane doar calea justitiei, respectiv o actiune civila, la judecatoria domiciliului datornicului, prin care soliciti sa fie obligat la plata sumei respective. Nu lasa sa treaca mai mult de 3 ani de cand trebuia sa-ti restituie suma fiindca intervine prescriptia extinctiva si ai pierdut banii.
Cat despre permis si pasaport nici nu pomeni de ele deoarece nu ai dreptul sa le detii si nici el nu trebuia sa ti le dea.

4 răspunsuri:
| Gdeni a răspuns:

La politie
fa plangere

| eaglewatch01 a răspuns:

Plingere la politie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu mi-as permite sa-ti raspund, daca nu as fi trcut si eu prin asta.
Nu spera sa-i recuperezi si chiar daca o vei face ar semana cu o razbunare, care te va istovi spiritual.
Mai precis: eu, in ultima vreme, cand dau bani cuiva, chiar daca mi se promite inapoierea lor, ii consider 'pierduti'.
Daca ai un act sau ce ziceai, ii poti recupera prin deschidere de proces, tocmai s-a schimbat codul procedurii civile ( de la 15 martie ) : cu un act poti obtine executare silita direct, deci depui la judecatoria de care apartine datornicul, nu te costa mai nimica, in acelasi timp poti depune si la procuratura sect. datornicului si la politie (sau). Lasi la dosar o declaratie si copii dupa actele lui.Asta daca a scris o declaratie in care-ti datoreaza acesti bani. Daca te duci cu actele lui nu ai nici o sansa: o sa se zica ca esti tu hotul, ca i-ai furat actele, ca santajezi!
Gandeste-te bine

| Cronki a răspuns:

Tu nu ai nici un drept sa detii acele acte!
Pierzi timpul fara nici un rezultat deoarece toata "afacerea" asta se reduce la trei cuvinte:
ABUZ DE INCREDERE
Singura cale care ar da roade este aceea de a ajunge la o intelegere!
Pentru mai multe informatii ai putea sa intrebi informativ un avocat!