| InnocentKidd9 a întrebat:

am si eu o problema si nimeni din familie nu stie raspunsul. Am 14 ani si buletin si trebuie sa plec in Germania. Intrebarea este, daca imi trebuie pasaport sau nu? Unii zic da alti zic nu...pls help me

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu iti trebuie pasaport, in UE se poate merge cu cartea de identitate (precis n-ai buletin de identitate, acestea nu se mai fac de vreo 20 de ani).
De asemenea, daca nu mergi cu parintii, ai nevoie de o declaratie notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Germania si indica un insotitor major. Daca pleci cu un parinte ai nevoie de declaratia celuilalt parinte.

| ceaiuldetei a răspuns:

Interesantă familie ai...

Nu îți trebuie decât buletin. Și să iei pe cineva matur/adult cu tine.

| Alexia26 a răspuns:

Nu-ti trebuie buletin, dar iti trebuie acordul notarial.