| blaablaablaaa a întrebat:

Salut, vreau sa imi raspunda cine stie sigur si a mai facut asta. Atunci cand mergi cu avionul in Uniunea Europeana Germania spre exemplu, am inteles ca nu iti trebuie pasaport decat buletin? Si procura de la oricine din familie daca ai sub 18 ani?
Funda.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate tarile UE poti sa mergi doar cu cartea de identitate.
Pentru minori mai este nevoie si de declaratia notariala autentica (nu procura, aceasta este altceva) a ambilor parinti si de un insotitor major.

| express11 a răspuns:

Buletin si procura facuta de notar cu semnatura ambilor parinti, sau a parintelui care nu merge cu tine.

| blaablaablaaa explică (pentru express11):

Ideea este ca parintii mei au murit curand... Iar tutore legal inca nu am.

| express11 a răspuns (pentru blaablaablaaa):

Imi pare rau, dar nu stiu.cred ca trebuie tot un tutore pentru semnatura.bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficient buletinul. Ai ai nevoie de procura de la ambii parinti + un insotitor major (asta poate fi un membru al echipajului)

| neutrino a răspuns:

Nu-ti trebuie pasaport, iar procura numai de la parinti.

| blaablaablaaa explică (pentru neutrino):

Ideea este ca parintii mei au murit curand... Iar tutore legal inca nu am.