| mgtow a întrebat:

am vazut documentarul de la cernobyl din anul 1986. Radiatiile degajate de la centrala nucleara au trecut si prin Romania intrebarea mea este: (au murit multi cetateni romani din cauza contaminarii? daca da cati au murit? mai e o parte din tara noastra care reprezinta un pericol de contaminare radiactiva?) Dumnezeu sa-i ierte pe cei 220.000 de decedati care au murit din cauza radiatiilor, si-au dat viata lucrand la centrala nucleara pentru a minimiza riscul de contaminare. Din 500.000 au murit 220.000.

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Au murit oameni carora radiatiile le-au agravat boli deja existente. Numarul acestora nu a fost contabilizat pentru ca po certificatul de deces nu scria expunere la radiatii ci diagnosticele respective. Cu mentiunea ca oamenii respectivi, Dumnezeu sa-i odihneasca, ar mai fi avut zile de trait in alte conditii... Singura statistica, si aceea neoficiala, arata o crestere a numarului cazurilor de tumori craniene.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@clauss - ai date oficiale, ai citit ceva concret in acest sens, sau esti doar un raspandac? Iar prietenului tau spune-i ca nu cancerul cauzeaza caderea parului, ci tratamentul lui, in speta chimioterapia.
In privinta Cernobalului, este greu de estimat numarul real al celor afectati. Cert este ca in prezent natura se reface in zona intr-un ritm surprinzator, animale salbatice si domestice traind si inmultindu-se in zona, aparent in conditii normale, desi se previziona ca timp de 500 de ani nivelul radiatilor va depasi valoarea admisa.
Revenind la cifre, 220.000 de morti mi se pare mai mult decat o exagerare. Asta probabil adunand toate decesele influentate de acest accident, in niciun caz direct cauzate. Justitiarul are probabil dreptate, efectul Cernobil nu a trecut inca, insa de la a observa o crestere a incidentei anumitor boli si pana la a stabili cu exactitate Cernobilul ca si cauza a decesului e cale lunga.

| justitiarul a răspuns:

Victimele continua sa curga si acum in urma dezastrului de la Cernobil.Copii nascuti din parintii expusi la radiatii atunci au tot felul de cancere si anomalii. Efectul cernobil inca nu a trecut.

| clauss a răspuns:

Si la noi in zona centralei de la cernavoda sunt cele mai multe dianosticuri de cancer din tara, am un prieten care lucreaza in centrala si a inceput sa i cada parul si are doar 23 de ani