| Ecaterina_Blaj_1995 a întrebat:

Buna,as vrea sa mi spuna cine va ce drepturi am eu in casa lu bunamea ...casa ne fiind pe numele ei in acte doar in acte vechi care s au facut scris de mana. Tatal meu stand in casa ne facand nimic pe ea stand 15 ani dupa moarte ei el ce drepturi are? ne avand un act de proprietate ne avand nimic ma poate da afara din casa, cu 2 copii? In plus ca am renovat pe proprii mei bani 2 camere din casa in care stau acum eu si sotul meu, poarta am luat alta, geamurile etc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui tatal tau este mostenitorul dupa bunica ta si este proprietarul casei. Tu cu sotul tau aveti doar un drept de creanta (de a fi despagubiti in bani) pentru reparatiile si imbunatatirile aduse casei si impremuirii, daca ar fi sa va evacueze.
Ai dreptul de mostenire si vei mosteni casa (daca esti singura mostenitoare) dupa decesul tatalui.