| corina_4591 a întrebat:

As vrea sa stiu ce autorizatii imi trebuie si cam cat costa pentru o consctructie civila (la curte), sau poate un link, ceva orientativ.Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe Legea nr. 50/1991 privind autorizarea lucrarilor de constructii. Iti trebuie certificatul de urbanism si certificatul de construire. Conform Codului fiscal taxa pentru certificatul de urbanism este in functie de suprafata pentru care se cere si este stabilita de consiliul local, este mica, de cativa lei. Taxa pentru autorizatia de construire, pentru constructia cu destinatie de locuinta, este de 0, 5% din valoarea lucrarilor de constructii si instalatii. Mai ai nevoie de documentatii si acestea costa destul de mult, in functie de cum te intelegi cu proiectantul. Numai bine!