| balteanuanca94 a întrebat:

Cat am fost gravida am figurat ca asigurata dupa ce am nascut am facut harti pe care sotul meu le-a depus la locul lui de munca sa ma fiu din nou asigurata. Intrebarea mea ar fi, el acum a intrat in prenatal si banuiesc ca nu mai figureaza la locul de munca ca angajat. Ca sa fiu din nou asigurata imi trebuie ceva de acolo ca sa duc la medicul de familie? Si daca da imi poate da atata timp cat el nu figureaza acolo ca angajat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca faci o mare confuzie intre concediul de maternitate, format din concediul prenatal (inainte de nastere) si concediul post natal (dupa nastere sau de lauzie) si concediul pentru cresterea copilului.
Concediul si indemnizatia de maternitate (prenatal si postnatal) se acorda numai mamei, in schimb concediul pentru cresterea si ingriirea copilului se poate acorda si tatalui, daca mama nu indeplineste conditiile stabilite de OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare.
Pe timpul concediului de crestere a copilului contractul individual de munca doar se suspenda, salariatul nu poate fi concediat, decat in situatii speciale, de ex. firma a intrat in faliment sau s-a desfiintat.
Si nu inteleg cum o adeverinta a sotului te-ar putea asigura pe tine si de ce asigurare vorbesti.
Fii mai clara in expunerea situatiei tale si da detaliile necesare - daca ai lucrat inainte de nastere si cat ai lucrat, daca ai fost in alta situatie (de ex. la studii, somaj, etc) si cand ai nascut, daca ai indeplinit conditiile pentru concediul si indemnizatia de crestere a copilului si o sa mai completez acest raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toate răspunsurile la intrebările puse de tine le vei afla mergînd la casa de asigurari, daca locuiesti in Bucuresti, casa de asigurări s-a mutat din ianuarie in zona Băneasa, nu mai are sediul in Gheorghe Țițeica, si nici in zona Floreasca sergent Dumitru Matei, acelea au fost vechile sedii unde era anul trecut casa natională de sănătate, C.A.S.M.B, Te poti duce mîine sa vezi ce zic ei.

Răspuns utilizator avertizat