| Girly97 a întrebat:

Asadar, nu sunt asigurata la sanatate desi am contract de munca din 30 martie 2022. Medicul de familie, angajatorul si contabila NU stiu deloc de ce nu sunt asigurata. Am incercat sa sun la Casa de Asigurari dar nu raspunde nimeni. Mi se pare suspect, sa nu stie absolut nimeni de ce naiba nu sunt asigurata desi am contractul de atata timp!
In cine mai pot avea incredere daca fiecare om face ce vrea si isi paseaza responsabilitatea si nu face lucrurile cum trebuie?! In ce tara traim?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te enerva, nu esti singur!
Prietenul meu a iesit la pensie de peste 3 luni si nu apare asigurat de sanatate!
E plimbat de la o institutie la alta si - nimic!
Cu toate ca, TOTI pensionarii si copii minori sunt asigurati DIN OFICIU.

| Mosotti a răspuns:

Suna aici, ca astea-s telefoanele de la casa de asigurari:

Poate ai incercat deja, dar alea sunt.

| mi25 a răspuns:

Inseamna ca nu ti s-a virat contributia la sanatate.
Mergi la Casa de sanatate si intreaba. Medicul de familie nu are de unde stii de ce nu esti asigurata. Daca angajatorul ti-a virat contributia la sanatate, inseamna ca s-a intarziat cu emiterea si transmiterea cardului. Pana se emite cardul de sanatate - care se emite centralizat pe tara -, dar contributia la sanatate ti-a fost virata - mergi la Casa de asigurari de sanatate sa-ti elibereze o adevrinta.

| RxTx a răspuns:

Ia o adeverință de la servici ca au depus taxele si impozitele pentru salariul tau
Apoi mergi pe ușă la casa de asigurări

Si spune-le ca vrei sa le faci o reclamației

Apoi sa vezi cum or sa sara ca arsi cand o sa le ceri caietul acela cu regim special in care se trec reclamațiile

Sa vezi cum ți-se rezolva problema pe loc doar doar sa nu mai faci reclamație

Daca nu ți-o rezolvă suna la protecția consumatorului si la avocatul poporului

| haileewatson a răspuns:

Ai incercat la toate numerele astea?

Comunicarea cu publicul
Prin poștă: Calea Călărașilor 248, Bl. S19, Sector 3, Cod Poștal: 030634

Prin poşta electronică (e-mail): relpubl1@casan.ro

Telefon: 0372.309.182, 0372.309.262

Tel-verde: 0800 800 950

Audiențe zilnic la Biroul Relații cu Asigurații, parter CNAS, în intervalul

Luni, Marti, Joi, Vineri : 08:30 – 16:30

Miercuri: 08:30 – 18:30

| Mosotti a răspuns (pentru haileewatson):

Eu aici am fost si nu odata, deci in Bucuresti:

Casa de asigurare sanatate se afla pe strada Bucuresti-Ploiesti nr 7, se coboara cu autobuzul la statia Podul Banseasa, venind de la Romana sau statie de metrou aviatorilor, am uitat care autobuz.

Telefoane:

Mail:
contact@casmb.ro

| roxanaelena26 a răspuns:

Buna! Incearca cel mai bine la ITM sa verifice daca angajatorul iti plateste darile la stat. Poti verifica online pe http://cas.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html.

| Girly97 explică (pentru roxanaelena26):

Pe site-ul asta am verificat din 30 martie zilnic. Tot apar neasigurata.

| roxanaelena26 a răspuns (pentru Girly97):

Atunci mergi la ITM cel mai sigur pentru a verifica. In cazul in care de acolo apare ca iti plateste dările o sa iti trebuiasca o adeverinta de la locul de munca si o sa trebuiasca sa mergi la Casa de Asigurări cu ea. Pentru a face o sesizare.