| loriguran a întrebat:

Cat timp dureaza un divort cu minori?

Răspuns Câştigător
| RazvanDanc a răspuns:

Nu cred ca are un termen, probabil judecatorul de caz decide, dupa o audiere a minorilor. In cazul meu, la prima infatisare s-a desfacut casatoria, ambii erau de acord si desi eram minor, a facut o exceptie, m-a audiat in aceeasi zi in camera de consiliu si dupa vreo 2 saptamani a venit sentinta acasa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un raspuns exact. Durata depinde de faptul daca partile se inteleg ori nu asupra tuturor aspectelor: acord cu privire la divort, la cine sa fie stabilit domiciliul minorilor, modul de partajare a bunurilor comune (daca exista) si cuantumul pensiei de intretinere. Poate dura de la cca 5 luni la peste 1 an, mai ales daca se ataca hotararea instantei de fond.
Daca partile se inteleg cu privire la toate aspectele se poate face procedura de divort la un notar public, dureaza numai o luna.