| 917r9chwbejs9 a întrebat:

Buna, ce pot pati daca sunt reclamat la politie pentru violenta? Nu stiu daca verbala sau fizica. Sa mi se explice pe scurt ce pot pati daca sunt reclamat la politie. Multumesc

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Păi în concluzie nu ai făcut nimic. Și atunci care-i problema?
Maică-sa a vrut să te sperie și atâta tot.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
La violenta verbala poate fi, dupa caz, infractiunea de amenintare sau sa fie doar injurii si calomnii, acestea din urma nu se reclama la politie, insa poti fi dat in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate si sa se solicite si daune morale.
In caz de infractiuni poti fi condamnat la inchisoare sau amenda penala.

| darrio2007 a răspuns:

Tu nu stii ce fel de violenta a fost? Sau nu spui tot?

| Simpatic a răspuns:

Intrebi preventiv?
depinde de ce anume faci, poate sa fie amenda sau poate sa fie in domeniul penal
intrebarea este mult prea generala si este despre fapte care nu s-au intamplat!

iar acum ca ai venit si cu explicatii mai jos, pot sa dau un raspuns fata de cele ce ai scris:

faptul ca nu i-ai facut nimic colegului tau, cel care a venit cu maica'sa, nu se va intampla nimic caci nu ai facut nimic!

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru niste comentarii si amenintari intre copii, nu patiti nimic, nici tu si nici celalat.

| johnnny123 a răspuns:

Cum adică "nu știu dacă verbală sau fizică"? Nu te-ai hotărât încă ce fel de violență ai comis sau urmează să comiți?

Mai și zici că vrei să dai la jandarmerie

| 917r9chwbejs9 explică (pentru johnnny123):

Omule, eu stiu ce am '' comis''. Însa nu pot citii in stele ce va reclama celelat.

| johnnny123 a răspuns (pentru 917r9chwbejs9):

Păi cel mai probabil va reclama ce ai comis. Ce ai comis?

| 917r9chwbejs9 explică (pentru johnnny123):

Iti voi spune intamplarea mai pe scurt. Am avut niste neînțelegeri cu un baiat de varsta mea. In urma acestor '' neintelegeri'' el m-a amenințat. Asa ca dupa o perioada in care s-a ferit de mine, am dat de el la scoala si i-am spus ca inca astept sa fiu batut(deoarece cu asta m-a amenintat). De mentionat ca fusesem cu inca niste prieteni de ai mei. Dupa asta el a chemat-o pe mama lui si mama a spus ca ne va reclama la politie. Precizez ca nu l-am injurat, agresat fizic sau orice altceva, am vorbit frumos. S-ar putea ca el sa creada ca prietenii mei vor sa il bata, si de aici poate pleaca reclamatia. Cam asta e problema.

| 917r9chwbejs9 explică (pentru johnnny123):

E plin de '' smecheri'' de genul, ca cel din cazul meu. Ma ameninta si dupa o cheama pe maica-sa. Apreciez raspunsul tau

| johnnny123 a răspuns (pentru 917r9chwbejs9):

Păi în concluzie nu ai făcut nimic. Și atunci care-i problema?
Maică-sa a vrut să te sperie și atâta tot.

| OneReason a răspuns:

-politia va investiga plângerea și va colecta dovezi pentru a determina dacă au existat infracțiuni și cine este responsabil.

- Dacă sunt găsite suficiente dovezi, s-ar putea să fii pus sub acuzare pentru infracțiuni legate de violență, cum ar fi agresiunea, lovirea sau hărțuirea.

-Proces legal: Dacă ești pus sub acuzare, vei trebui să te prezinți în fața instanței de judecată pentru a răspunde acuzațiilor.

-În caz de vei fi găsit vinovat, poți fi supus unor pedepse legale, care pot include amenzi, serviciu comunitar, restricții de ordin juridic, ordine de restricție sau chiar închisoare, în funcție de gravitatea infracțiunii și de circumstanțe În plus la consecințele penale, poți fi și supus acțiunilor civile pentru despăgubi.