| dinamo_8367 a întrebat:

cine imi poate spune cat costa un pasaport si in unde se face? (doar cunoscatori) merci mult.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un pasaport simplu costa cca 100 lei, unul biometric cca 270 lei si se fac la Serviciul de pasapoarte din judetul tau, ii gasesti adresa pe internet. Numai bine!

| antonG a răspuns:

In primul rand, daca esti minor, nu ai voie sa calatoresti singur. Trebuie sa fii insotit de cel putin un parinte sau o alta persoana majora (cu acordul parintilor).

In al doilea rand, daca vrei sa calatoresti intr-o tara din Uniunea Europeana, nu ai neaparat nevoie de pasaport. Poti calatori doar cu cartea de identitate.

In cazul in care vrei sa calatoresti intr-o tara din afara UE sau tii neaparat sa calatoresti cu pasaport, acesta se elibereaza de la Directia Generala de Pasapoarte. Filiale ale acesteia exista in fiecare capitala de judet.

Taxa nu mai stiu cat e. Eu l-am facut acum cativa ani. Parca era sub 100 lei in regim normal (eu asa l-am facut), 200 si ceva de lei pentru regim de urgenta (in caz de urgenta ti-l da a doua zi, am impresia).

| dinamo_8367 explică (pentru antonG):

Sunt sofer de tir... stiu ca pot calatori si cu cartea de identitate dar imi trebuie pentru Turcia.sa imi pot pune visa pe el happy

| dinamo_8367 explică:

Pai nu stiu...te rog lamureste-ma care este diferenta dintre un pasaport simplu si unul biometric? (imi trebuie unul normal happy tip carnetel ...sa poata sa imi puna visa de Turcia pe el happy pentru ca sunt sofer de tir) multumesc