| saresipiper a întrebat:

Buna, daca am dat bani imprumut cuiva (suma mare) si respectivul a zis ca mi-i inapoiaza, nu am semnat un document, a fost strict vorbit si mesaje...mi-i pot recupera acum ca m-a blocat?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai un inceput de dovada scrisa (recunoastrea in scris a datoriei, inclusiv prin mesaje) si apoi martori poti sa-l dai in judecata, pe cale civila si apoi sa-l executi silit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Un articol zice asa:
---
Cei care au dovezi scrise ca au imprumutat bani si stiu ca datornicul poate fi executat silit apeleaza la instanta. In 2014, de pilda, doar in cazul unui birou de avocatura cererea a crescut cu 20%. Sumele pornesc de la cateva mii de lei si pot ajunge pana la 10.000.

"Pentru sumele intre prieteni nu se incheie absolut nimic. Esential este sa ai ceva in scris pentru a castiga respectivul proces. Toate postarile de pe Facebook le poti folosi ca probe", explica avocatul. ---

| Vântulalb a răspuns:

La sume mari, de ce va zgarciti voi sa nu platiti un notar? Iata ca asa pierzi mai mult decat taxa.
Daca un avocat considera ca acele discutii pe net pot fi probe, da-l in judecata. Altfel, nu.
Te-a blocat ca sa nu-l sacai. Dar blocat sau nu, problema ramane. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai mesajele din care reiese foarte clar acordul vostru de vointa, adica contractul, da, il poti da in judecata

| Balalau95 a răspuns:

Poti sa iti gasesti un interlop, sa il bata pe ala bine, sa recupereze banii si poate iti da jumatate

si mesajele sunt o chestie cu dus si intors, ala trebuie sa fie bou sa nu si le stearga, iar daca tu faci print-screen-uri, atunci s-ar putea sa nu se admita

| NarcisIfrim a răspuns:

Depinde acum de suma imprumutata, nu vei merge in instanta pentru 100 de lei. Odata ce ai dovezi, odata ce poti face rost de inregistrarea apelului, si de niste martori, poti rezolva ceva.Dar evident vorbim de sume mari aici.

| adrianjk a răspuns:

Nu o sa ii poti recupera. Pt ca nu poti dovedi ca sunt banii tai.

| CataLyne a răspuns:

Niciodată să nu imprumuti pe cineva dacă e vorba de sume mari, știi zicala aceea? Fereste-ma doamne de prieteni că de dușmani mă feresc singur! Sper să-ți fie învățătura de minte pe viitor. DACA ai dovezi în mesaje sau inregistrata convorbirea cu respectivul, așa poate ai șanse în instanță, dar alți? și timp pierdut!