| Razvan131331 a întrebat:

Dacă ma dau drept voluntar la Politia Romana pentru a alunga un hot de buzunare sau sa îl denunț la politie pot sa pățesc ceva in mod legal?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa te dai drept politist, riscand sa fii arestat.
In ce priveste denuntatul la politie a unui hot, poti sa o faci ca simplu cetatean.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de voluntariat la Politia Romana si voluntariatul nu este o calitate oficiala, astfel ca n-ai ce sa patesti.
In orice caz, pentru a alunga un hot sau pentru a-l denunta, nu este nevoie sa-ti asumi o anumita calitate, orice persoana poate face aceasta.