| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu mi-am luat concediul prenatal deloc caci am lucrat pana am nascut, trebuie sa imi iau tot concediul(pre+postnatalul=126 zile) sau pot sa iau doar postnatalul(63 zile)? Si inca ceva: In cat timp de la nastere pot sa depun actele pentru alocatie si pentru indemnizatia de crestere a copilului? Mersi!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti lua intreg concediul de maternitate, in cazul tau concediul postnatal (de lehuzie) de 126 de zile, daca n-ai avut concediu prenatal.
Conform OUG 111/2010, privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, citez:
"ART.15.(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
b) începând cu data naşterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente;
c) începând cu data adopţiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau încredinţării, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data la care s-au aprobat ori, după caz, s-au instituit măsurile de protecţie a copilului;
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a)-c).
(2) Abrogat.
(3) Pentru fracţiunile de lună, cuantumul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se stabileşte proporţional, în funcţie de numărul zilelor calendaristice din luna respectivă pentru care acestea se cuvin şi se acordă.
(4) Pentru situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a), cererea şi documentele doveditoare se pot depune cu 30 de zile înainte de încetarea concediului de maternitate."