| OdetteSs0000 a întrebat:

Bună ziua! Am următoarea situație: am lucrat de la 1 până pe 31 inclusiv (octombrie). De la 1 noiembrie am adus concediul medical (prenatal). Cum voi fi plătită? Adică îmi vor vira salariul normal sau prenatalul? Sau amândouă? Nasc în decembrie, voi fi în prenatal în decembrie și apoi ianuarie postnatalul.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru luna octombrie vei primi salarul normal aferent acestei luni.
Pentru luna noiembrie vei primi bani de concediu medical prenatal.

2 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Postnatalul se plateste dupa ce nasti. Prenatalul se plateste pentru toate zilele de concediu de maternitate de dinainte de nastere.

| mi25 a răspuns:

Am uitat sa spun ca cele doua conceii: prenatal si postnatal se constituie in unul singur de 126 de zile denumit concediu de maternitate si se plateste continuu.