| Alinus25 a întrebat:

Sa o luam cu începutul, fiindcă e o situație complicata și nu știu sa explic pe scurt. Am născut pe 7 februarie(eu fiind in concediul de prenatal(1februarie-28februarie)). Am început sa strâng toate documentele pentru indemnizația de creștere a copilului. Menționez ca mi-am mai luat un concediu de pe 1 Martie pana pe 19(probabil concediul de lehuzie ), dar a fost făcută socoteala greșit, de pe 7 pana pe 19 sunt 41 și mie îmi trebuie cel puțin 42. Eu am făcut cererea de suspendare a contractului de munca pe 19 și mi-a fost eliberat pe 20. Toate actele trebuia sa fie cu data de 21. După împlinirea celor 42 de zile. Acum nici nu știu dacă e vina mea sau a medicului. Pot depune dosarul așa? O să-mi fie respins? Dacă da, cum pot sa rezolv să-l depun așa cum trebuie? Trebuie sa rezolv la locul de munca?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca nu este nici o problema, poti sa depui dosarul pentru concediu si indemnizatie de crestere a copilului si acum si vei obtine acestea daca ai avut cel putin 12 luni lucrate in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului. In aceasta perioada se socoteste si perioada concediului de maternitate.
Conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15.(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a)începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;"
Nu mai trebuie sa faci nimic altceva decat sa-ti depui dosarul.