| Lovwly a întrebat:

de ce este nevoie pentru a face buletinul la 14 ani? si trebuie sa fie ambii parinti cand il fac?

Răspuns Câştigător
| d3men7zel a răspuns:

1. Formular – Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere al minorului (copie xerox şi original)
3. Actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal
4. Certificatul de căsătorie al părinţilor / Hotărârea de divorţ / Hotărârea de plasament familial (copie xerox si original)
5. Documentul cu care părintele face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
6. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei) + taxa extrajudiciară de timbru (4 lei);
…La împlinirea vârstei de 14 ani, minorul se prezintă la ghişeul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, însoţit de unul dintre părinţi sau, dupa caz, de reprezentantul său legal, de persoana desemnată din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenţă socială sau de persoana căreia i-a fost încredinţat în plasament, pentru a solicita eliberarea actului de identitate.

6 răspunsuri:
| Ceriik a răspuns:

1. Formular – Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere al minorului (copie xerox şi original)
3. Actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal
4. Certificatul de căsătorie al părinţilor / Hotărârea de divorţ / Hotărârea de plasament familial (copie xerox si original)
5. Documentul cu care părintele face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
6. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei) + taxa extrajudiciară de timbru (4 lei);

| xtembix a răspuns:

1. la împlinirea vârstei de 14 ani (prima eliberare până la vârsta majoratului)
Solicitantul care a împlinit vârsta de 14 ani (numai după împlinirea vârstei de 14 ani) va depune cererea la SPCLEIP-ul unde localitatea de domiciliu este arondată împreună cu următoarele documente:
- chitanţă de 7 lei de la Primăria localităţii unde se află sediul SPLCEIP;
- timbru fiscal de 1 leu;
- certificat de naştere solicitant (original+fotocopie);
- actul de spaţiu prin care se face dovada domiciliului (original+fotcopie);.
- certificatul de căsătorie sau, după caz, hotărârea de divorţ rămasă definitivă şi irevocabilă a părinţilor naturali (original+fotocopie);
- actul de identitate al părinelui însoţitor (CI sau BI) (original+fotocopie). Copilul va fi obligatoriu însoţit de unul din părinţi sau curator, după caz

| TeDrqq a răspuns:

Este nevoie de o copie de certificat de nastere si cam atat din cate tin minte. Si nu, nu este obligatoriu sa fie ambi parinti!

~Fundita?big grin

| NoisyDream a răspuns:

Ai nevoie de o copie dupa certificatul de nastere si de unul din parinti nu neaparat ambii.

| JackDanielTime a răspuns:

Pai ai nevoie de:
-certificat original si copie
-timbrul fiscal care costa 5 lei
-o cerere care iti va fi data la ghseu si trebuie completata de tine sau parinte plus semnaturile voastre in fata eliberantului de act de identitate
-buletin parinte insotitor care sa nu expire in anul respectiv
-document care dovedeste domiciliu
-certificat de casatorie original plus copie
-chitata cartii de identitate care costa 7 lei
SUCCES FUNDAA TE ROGG

| Ale07 a răspuns:

Nu trebuie sa fie ambii parinti... Din cate stiu eu... Cand mi-am facut eu buletinul, a fost doar tatawinking