| Pati2500c a întrebat:

Buna! Am facut 18 ani si voiam sa stiu daca e nevoie de ambii parinti pentru a schimba buletinul. Unu dintre parinti nu se afla momentan in tara pot sa fac buletinul doar cu un parinte?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cartea de identitate (buletinul) se eliberează doar în baza unei locuințe.
Buletinul se eliberează de fiecare dată numai în prezența proprietarului locuinței unde trebuie să aibă si el obligatoriu contractul de vânzare-cumpărare al locuinței.
Dacă apartamentul este trecut pe numele unui singur părinte, atunci doar părintele acela trebuie să meargă cu tine la evidența populației. Celălalt părinte nu va putea merge.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie acum de parinti, dar ai nevoie de propietarul locuintei unde stai, ca sa declare ca te ia in spatiu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nevoie de nici un parinte breh. De unde ai scos asta? Eu nici cand l-am primit la 14 ani nu am avut nevoie de parinti...

| anonimg a răspuns:

Mulțumesc pentru fundă!
Este posibil să fie nevoie și de certificatul de naștere. Dar dacă te duci mai înainte la evidența populației, acolo vei găsi informații complete despre toate documentele de care ai nevoie. Poza obligatoriu ți-o va face ei acolo; și te poți îmbrăca cum dorești.