| vreaubebe a întrebat:

Buna dimineata,
sunt asociat intr-o firma si s vrea sa ma retrag sa ramana celalalt asociat administrator ceea ce este si in prezent si asociat unic. va rg sa ma ajutati prin a-mi sune care sunte demersurile necesare retragerii mele si pe unde mai trebuie sa umblu. sunt de asemenea angajat in acea firma dar acest lucru as dori sa il pastrez pentru moment. va multumesc si srbatori fericite

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face in 2 moduri:
-faceti adunarea generala, tu soliciti retragerea si se aproba. Se poate prin preluarea partilor sociale de catre celalat asociat sau prin diminuarea capitalului social, cu conditia sa nu scada sub minimul legal.
-prin cesiunea partilor sociale (tu cedezi partile tale sociale la celalalt asociat), incheind un contract de cesiune la un notar public.
Ambele acte se prezinta de asociatul ramas la ORC si se inscriu in RC.