| alinushaaly a întrebat:

Din cate stiu pentru decesul bunicilor mi se acorda o zi libera la munca. Daca decesul are loc duminica se acorda luni? Sau doar in ziua decesului? Nu lucrez duminica. Va multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce scrie in contractul individual de munca, contractul colectiv de munca sau regulamentul firmei.
Codul muncii prevede acordarea de zile libere dar nu specifica exact situatiile ci face doar trimitere la actele indicate mai sus, citez:
"ART.152.(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern."
Si zilele libere nu se acorda pentru zilele libere legal ci doar pentru zilele lucratoare.