| ecsy a întrebat:

Buna! Doresc sa postez niste portrete pe Instagram si pe pagina mea de Facebook, ambele noi, pentru fotografie.
Ideea e ca nu mai sunt in contact cu o persoana care apare in destul de multe dintre aceste portrete (eram foarte apropiate acum putin timp)
Nu as vrea sa mai contactez persoana asta, dar nu stiu daca in mod legal pot posta aceste poze.
Persoana nu e prinsa in nicio ipostaza naspa, sunt facute in spatii publice.
Cum ar trebui sa procedez?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sunt portrete numai cu persoana respectiva, indiferent unde sunt facute, ai nevoie de acordul ei pentru ca postarea sa fie legala.
Daca n-ai acordul ei te poate da in judecata si sa solicite o suma de bani drept daune morale.