| FredericChopin a întrebat:

Buna, e adevarat ca China se pregateste sa ATACE Rep Taiwan? Oare acesta " Operatiune militara speciala" inceputa de rusi va ajunge sa se transforme intr-un concflict INTERNATIONAL MONDIAL? Daca toate celelalte tari vor ataca rep oare Rom va ataca si ea Moldova? Tinand cont ca e membru NATO? Scz categoria nu stiu la care s-ar putea potrivi multumesc mult seara frumoasa

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Ma simt obligat sa va rog sa va cereti scuze!
Omul care a pus intrebarea chiar nu e anafabet functional cum spuneti majoritatea.
Ce imvatam din Istorie?
Primul razboi a inceput de la un asasinat si al doilea de la o operatiune steag alb a nemtilor in Polonia.
Asa ca de ce sa ne mire ca sub umbrela asta acum multi sa incerce sa isi regleze conturi ideologice si pretentii teritoriale?
Bravo tinere pentru intrebare!
Si da, sunt gras urat si prost si oricum. Zic eu ca sa scutesc eventualele raspunsuri ce le voi primihappy

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce spanac ar ataca Romania o altă țară și mai ales de ce Republica Moldova?

| darrio2007 a răspuns:

Problema te cam depaseste. Noi astia mai mici nu stim ce va fi. Ca sa spui ca Rom(tu ai scris), sa atace Moldova este o absurditate scrisa de un imatur.
Inainte sa mai scrii pe aici, gandeste de 10 ori daca ceea ce scrii, este logic.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred intr-un atac militar al Chinei in Taivan si nu va fi razboi mondial chiar daca ar ataca, Taivanul nu este in NATO ca sa fie obligate celelalte tari din NATO sa-l apere.
In rest nu se intelege ce vrei sa intrebi, in orice caz fii sigur ca Romania (cred ca Rom asta inseamna) nu va ataca R.Moldova.
P.S. Scuze ca intreb, esti beat sau drogat?

| goguPatent a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu cred că e nici beat nici drogat, e ceea ce se numește analfabet funcțional în zilele de azi. Oameni care citesc informații dar nu le pot înțelege sau procesa

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru goguPatent):

N-am de unde sti, de aceea am intrebat.
Chiar analfabet functional fiind tot nu ar trebui sa masacreze limba romana in asemenea hal si sa fie atat de prolix.

| cfrtobias a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si la TPU o dat eroare cu scuze (scuze mie nu accepta laughing )sau e acceptat asa prescurtat?

| gabicoo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Răspund eu! Omul "e decât prost" și analfabet!
Să fii iubit!

| gabicoo a răspuns (pentru Mopmop):

Nu am greșit! Nici unul din noi!
Dacă vei citi ultimele lui întrebări ai să ajungi și tu la aceeași concluzie: omul are un singur neuron! Ăla care îi țin urechile să nu cadă!

| Mopmop a răspuns (pentru gabicoo):

I-am citit intrebarile doar si posibil sa fie doar un adolescent care cauta un sens in lumea actuala...
Insa daca sarim cu totii pe el cu jigniri chiar ca nu mai intelege omul nimic.
Toti am avut varsta lui...

| FredericChopin explică (pentru Ioandelasal):

Nu dar și acum in urma ~ 4-5 luni nu se credea că Rusia ar ataca Ucraina care a fost ataca sub pretextul unei așa zise "operațiuni militare speciale de dezanificare ". Și să ne amintim că A fost atacată ~ 24 de ore.Nu prea am scris corect că îs puțin îngrijorat că în asta e așa adică Intr un fel Rom ar " SILITA " să atace Moldova și sincer eu nu prea aș vrea să lupt Intr un război așa" Tâmpit" chiar de ar fi și pentru România

| FredericChopin explică (pentru suntserios):

Că aici e vorba de 2 puteri Rusia și China a și mai e și America dar momentan e neutră dar așa că fapt de vers

| FredericChopin explică (pentru Mopmop):

Mulțumesc Mult in ultimul timp cam RAR am găsit oameni care nu neapărat să fie de partea mea dar așa doar să nu mă considere nebun ( eu doar explic un pic cam greu că nu s din Romania ) în fine mulțumesc încă o dată îți doresc seară frumoasă

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru FredericChopin):

România silita sa atace Moldova?

De unde le scoți frate? De unde?

| UserRo10 a răspuns:

Fun fact: SUA nu recunoaste Taiwan. Nu exista

| bookofknowledge a răspuns:

Nu!, China de ani buni este in conflict cu America pentru ca apara Taiwan, acum apare mai accentuat deoarece apare frica aliantei cu Rusii, amandoi isi doresc ceva, si ceea ce le sta in cale e America. Romania nu are motiv sa atace rep. Moldova, poate ca a fost vechi teritoriu Romanesc, dar nu ar avea nimic e castigat, mai ales ca amandoua tari lupta in aceeasi tabara.
Motivul pentru care China ataca Taiwan ul in continuu este de a elimina rezistenta, Taiwan ul era o parte in China care a scapat de dictatura, China nu vrea: alte parti sa vada cat de bine este fara dictatura, Tarile cu regim de dictatura ii invata pe oameni ca la ei este cel mai bine, ei sunt cei mai tari etc.
Alt motiv este faptul ca tarile cu regim autoritar, nu pot recunoaste alt regim asupra tarilor care au alcatuit tara mare(in caul in care tara se imparte), in regimul democratic, tarile o sa recunoasca orice tara ca fiind autoritara democratica etc. (Tarile cu regim autoritar nu asculta prea multe legi, si in schimb isi fac unele proprii, deoarece acele legi sunt date de o organiatie de tari, si de multe ori, regimul autoritar, poate nu poate suporta ideea lor).
Sa nu uitam ca Germania a fost Nazista in al doilea razboi mondial, un regim dictatorial, Fascismul, Rusia era in Comunism, In primul razboi mondial, Germania a avut monarh, in ww1 celelalte participante erau imperii din puterile centrale.
Dar daca ar fi cineva care ar mai ataca, ar fi koreea de nord, pentru koreea de sud.
Totusi sa nu uitam ca Romania sa aliat cu Germania in ww2, asta a fost din cauza faptului ca acea persoana a fost aliata cu Hitler. Daca ne uitam la cati sunt in parlament si tin cu Rusia, daca unu din ei devine presedinte= un cel mai probabil switch team catre Rusia impotriva Europei al Romaniei.
Nu toate bataliile sunt pe teritorii, multe sunt si pentru influenta, pentru putere, pentru a nu lasa o alta putere mare sa se dezvolte mai mult, etc. Motive pentru care Romania ar ataca Moldova ar fi daca 1. Presedintele ar tine cu Rusia si ar vrea sa schimbe tabara sau 2.Rusia ar obliga cumva Romania sa atace Moldova(ceva in gen Rusia ar castiga teritoriul, si ii obliga pe Romani sa mearga la razboi cu forta impotriva aliatilor).
Alt motiv nu prea ar veni in minte, nici la Unguri la Sarbi etc. nu este aceasta problema, problema ar fi sa nu aiba un presedinte pro rus care sa i faca sa intre in razboi impotriva europei, pentru ca atunci vor incerca sa ia si teritorii.
Oricum regimurile aceastea dictatoriale au o mare problematongueoti observa ca China cu Rusia desi sunt aliati nu au deplina incredere si nici cu Koreea de Nord, Ei sunt alipiti deoarece vor acelasi lucru, dar si in ww2 Germania desi a impartit Polonia cu Rusia(URSS sa zicem numele de atunci). O intrat doar pentru o scarta perioada, dar dupa ceva timp Germania ia infimpt cutitul in spate(ambele tari s au sabotat, nu au fost chiar prietene), si cam asa arata multi aliati ai Rusiei.
Oricum pana si in Rusia am citit undeva ca motivul ar fi faptul ca noul presedinte ia scos din regimul care a fost(de fapt Putin a vrut pe cineva care sa fie complet cu metodele Rusiei, cu regimul care desi nu este inca denumit dictatura, are toate motivele sa fie. Aceeasi problema care apare si la Taiwan este si la Ucraina, si la fel si la Sudul koreei, o parte din tara scapa din lanturi, buff probleme mari.

Da