| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca daca Rusia va incearca sa atace si alte state membre NATO, NATO se va dizolva? Din ce ati mai ascultat/citit. Gen daca nu s-ar dizolva s-ar putea ajunge la un alt razboi mondial.

Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

Din ce am auzit de pe la analisti, NATO poate sa intervina, chiar daca niciun stat membru nu este atacat. De exemplu, daca se ajunge la uciderea civililor in Ukraina.
Sau se poate intampla ca Rusia sa intre pe teritoriul Rep Moldova. Atunci noi, stat membru Nato, probabil am interveni pentru ei.
Sau se pot crea diverse diversiuni, in asa fel incat un stat membru Nato sa fie atras intr-o capcana si sa reactioneze armat (ieri de ex au fost 2 avioane ukrainene, care au aterizat in Ro).

| anonim_4396 explică (pentru existential):

Daca iti faci alt cont da-mi si mie de stire happy

8 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Nu cred că Rusia va mai ataca altceva. Interesul lor e Ukraina.
Iar NATO de ce să se dizolve? N-ar avea nici o logică.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Pentru ca daca se ajunge la un "scapa cine poate" nu cred ca se va mai tine cont de aliante.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce să se ajungă la asta?
Rusia e mai slabă și militar dar mai ales financiar decât alianța NATO.

| Darkmagic a răspuns:

1. Nu exista nicio posibilitate ca Rusia sa atace un stat membru NATO, pentru simplul motiv ca ar pierde imediat si iremediabil.
Este un fapt ca, si fara NATO, intr-o confruntare 1 la 1, Statele Unite ar invinge orice tara de pe glob, indiferent ca este vorba de Rusia, China, Marea Britanie sau orice alta putere mondiala.
2. Nicio tara componenta a Tratatului Atlanticului de Nord cu exceptia SUA nu face ce vrea ea, si nu pleaca de capul ei din alianta.
Exista un articol, 13, unde se stipuleaza ca un stat se poate desprinde din alianta doar dupa 20 de ani de la aderare, anuntand in prealabil cu un an inainte Statele Unite despre intentia de parasire a organizatiei.
3. Paranteza:
Am citit raspunsul userului existential, si trebuie sa spun ca este extrem de putin probabil ca NATO sa intervina "chiar daca niciun stat membru nu este atacat".
S-a intamplat intr-adevar odata, in urma unei rezolutii Act Warn din 1998, cand NATO a intervenit in Iugoslavia datorita genocidului la scara mare, nu este insa cazul conflictului din Ucraina.
4. Paranteza:
User Hammurabi wrote: "Rusia e mai slabă și militar dar mai ales financiar decât alianța NATO."
Recunosc ca ideea unei paralele, al unui conflict economic Rusia - NATO sau Rusia - Statele Unite e de-a dreptul hilara, in conditiile in care doar California singura de exemplu, are PIB-ul mai mult decat dublu fata de intreaga Federatie Rusa...

| CIaudiu a răspuns:

Nu va incerca pentru ca stie consecintele. Biden a spus clar ca oricine indrazneste sa atace NATO va avea de suportant consecinte extrem de grave (militar-economic-nuclear).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, nu ma mai intreb legat de chestiile astea. Aparent sunt total pe langa laughing

| chuckmanson a răspuns:

Nu