| brokxy a întrebat:

Este adevarat ca la unele locuri de munca in Romania nu iti este oferita o pauza? Chiar deloc. Este legal asa ceva? Adica nici sa mergi la toaleta...

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oriunde in lume este posibil sa fii tratat(a) ca un/o sclav(a).
Dar daca se depune o plangere oficiala, in majoritatea cazurilor firma este drastic amendata, uneori chiar si inchisa.

| Liviu a răspuns:

Cuvintele cu care ne baga pumnu in gura in Romania... "Nu iti convine, nu te tine nimeni cu forta " Si "Nu iti convine, mai is destui la poarta " De asta suntem un popor de retardati, si vom muri retardati.Pentru ca in unele locuri de munca. Unde spre exemplu, TU ai refuzat si ai spus ca e salariu mic, m-am gasit eu retardat sa ma duc, si de aici sau inmultit retardati care se multumesc cu salarii minime! si asa va fi mereu happy si auzim la tv ca tineretu e puturos domne...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat! Toti angajatorii au obligatia sa ofere pauza de masa si mai mult sau mai putin, fiecare are pauza de masa la ora stabilita sau cand este posibil.
Ma refer la situatii cand productia la un anumit produs fierbinte sau curator, nu se poate oprii la o anumita ora, dar cand se termina acea transa, se poate lua pauza, asa cume ste normal si legal.
Inca nu am auzit sa existe situatii cand nu ai voie sa mergi al toaleta sau sa nu poti sa mananci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte cunosc, la Call Center se merge la toaletă cu aprobare de la supervizor.
Dacă ai acceptat contractul astfel, te supui. Mai sunt și altele, controlor trafic aerian, etc.

| Bizon95 a răspuns:

Controlor de trafic aerian, nu te duci la pipi si iti cad avioanele de pe cer... iar asta e valabil in orice tara
doctor care face operatie de 8h, nu poate lua o pauza de 20mins, pentru ca trebuie dupa pipi sa se spele si dezinfecteze din nou... chiar se practica sa isi puna pampers de adulti
etc.

iar ce spui tu in rrrominica e posibil, insa exista si extrema cealalta am fost in Austria si m-a ofiticat RAU "protectia muncii" de acolo, care spunea ca dupa 7 nu mai lucreaza nimeni, decat cu N exceptii (cinematografe), iar la exceptii nu intrau si magazinele din mall-uri, asa ca nu mai gaseai nici macar fast food deschis dupa 7... chestie total imbecila... stoobid krauts mancatori de varza big grin

| brokxy explică (pentru Bizon95):

Am auzit de la oameni care lucrau la restaurante sau fast food KFC sau Mc Donalds. Nu aveau pauza deloc nici sa manance
Si iti dai seama ca ti se face foame si mirosul ala de mancare....peste tot;-;

| Bizon95 a răspuns (pentru brokxy):

Imposibil nu e sa stii
insa depinde de chestii ca, inghesuiala, si cati angajati sunt (daca sunt destui adica, ceva de genul 7 oameni trebuie sa faca munca pentru 11 oameni) pentru ca, din cate am inteles, foarte putini stau angajati permanenti la un fast food, asa ca pot sa plece si ramane personal mai putin care trebuie sa faca toata treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 4 ore stiu ca nu iti da pauza, stiu ca colegele mele ce lucrau cu mine la profi nu avea pauza in timp ce eu aveam la 8 ore 3 pauze parca, da sefa mereu ma controla eu imi luam si 5 pauze cateodata

| Demidol a răspuns:

Depinde de angajator.
In general nu sunt pauze de masa. Dar poti merge la toaleta. Insa stiu de firme private cu patroni straini unde, din pacate, si la toaleta mergi in "pauza de pipi". Nu stiu daca e legal sau nu, dar uman sigur nu este. Insa ei prevad asta in ocntract si sunt acoperiti.

| Ssssmokin a răspuns:

Am lucrat intr-o astfel de fabrica. Erau 3 schimburi a cate 8 ore si fara pauza. Mancai din "mers" si la WC mergeai daca iti rugai vreun coleg sa-ti tina locul. Nu stiu daca este ilegal avand in vedere ca este o fabrica mare si cu siguranta au existat controale.

| Sunshine123 a răspuns:

Exista astfel de locuri de munca, tot acolo se pune extrem de multa presiune pe angajati cat si pe productivitate. Acele locuri de munca pot oferii mita celor de la ITM pentru a nu veni in control si pentru a nu sesiza ca la locul respectiv de munca exista astfel de probleme. In calitate de angajat trebuie sa iti cunosti drepturile si obligatiile pe care le ai la locul de munca, cat si sa nu lasi pe nimeni sa te discrimineze pentru faptul ca nu iti cunosti drepturile. In Romania asta e una dintre cele mai mari probleme cu care oamenii se confrunta, indiferenta sau lipsa de informare duce adesea la locuri de munca abuzive si solicitante.