| Mastacan_David_1986 a întrebat:

Este legal sa fi neonazist in Romania?
nu ca sunt doar ca am un prieten care zice ca e legal
este adevarat?

FUNDA

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Art. 3 – (1) Constituirea unei organizatii cu caracter fascist, rasist sau xenofob se pedepseste cu inchisoare de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si aderarea la o organizatie cu caracter fascist, rasist sau xenofob, precum si sprijinirea sub orice forma a unei organizatii avand acest caracter.

Art. 2 – In sensul prezentei ordonante de urgenta:
a) prin organizatie cu caracter fascist, rasist sau xenofob se intelege orice grup format din trei sau mai multe persoane, care isi desfasoara activitatea temporar sau permanent, in scopul promovarii ideilor, conceptiilor sau doctrinelor fasciste, rasiste sau xenofobe, precum ura si violenta pe motive etnice, rasiale sau religioase, superioritatea unor rase si inferioritatea altora, antisemitismul, incitarea la xenofobie, recurgerea la violenta pentru schimbarea ordinii constitutionale sau a institutiilor democratice, nationalismul extremist. In aceasta categorie pot fi incluse organizatiile cu sau fara personalitate juridica, partidele si miscarile politice, asociatiile si fundatiile, societatile comerciale, precum si orice alte persoane juridice care indeplinesc cerintele prevazute la prezenta litera".

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Convingerile le ai pentru tine. Organizatiile neonaziste sint ilegale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este legal sa fii atat nazist, cat si satanist, conditia fiind aceea de a nu te manifesta in public.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai habar ce e ala satanism, mai bine taci.
http://www.churchofsatan.com/nine-satanic-statements.php

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca taceai, filosof ramaneai, ai facut confuzie intre satanism si neonazism, pe viitor nu mai tasta ca un heater daca nu stii despre ce vorbim noi aici.

Valabil pentru fiecare dintre voi, mergeti la politie si spuneti ca eu sunt neonazist, si dupa ce va vor intreba de eventuale manifestatii in public, si cum nu exista, va vor pofti la plimbare.

Ne batem cu pumnii in piept care sa aiba adevarul absolut, in casa omul poate sa fie gay, neonazist, satanist, comunist etc. si atata timp cat nu afecteaza comunitatea si nu prejudiciaza pe nimeni, si se manifesta doar in locuinta personala, este perfect legal, acum luati legile alea de mai sus si folositi-le la ceva, pentru ca unii le intepretati dupa plac.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon, dar tu ai inteles pe dos toata treaba. Ai afirmat ca problema e manifestarea in public a satanismului. Ti-am dat link la niste chestii de bun simt care, in mare parte, nu contravin cu nimic legii. Ce intelegi tu prin "manifestare in public a satanismului"?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca taceai, filozof ramaneai.

| Metal666 a răspuns:

Teoretic, nu este legal. Conform unui articol din Constitutie, orice miscare extremista de tip legionara, fascista, nazista, etc. nu este acceptata, dar se pare ca autoritatile inchid ochii. Cel putin asa e din cate stiu eu...am auzit de cazuri in care diferite persoane au fost batute de membrii ai organizatiilor neonaziste romane pentru ca purtau la ei cocarde cu steagul Ungariei, dar deja aici e vorba si despre putin sovinism.

| raul18 a răspuns:

Nu