| TeenTitans2002 a întrebat:

Este voie, legal vorbind, sa conduci, fara permis, dar cu insotitor care are permis de peste 5 ani? Am 17 ani si in momentul de fata stiu sa conduc si am citit deja legislatia, dar vreau sa capat cat mai multa experita.

8 răspunsuri:
| IonutCG90 a răspuns:

Buna, nu ma pricep dar cred ca nu ai voie. Trebuie sa ai +18 ani in Romania, si sa ai un permis special de insotitor, adica sa fi dat pentru permis si-ti da instructorul voie sa faci cursuri si cu un sofer langa, dar asta stiu ca era pe cand l-am luat eu in Italy, aici nu stiu exact. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing)) logic ca nu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai voie, trebuie sa ai 18 ani si permis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este legal, dar mai toti asa fac INSA pe hotare, drumuri izolate de tara. Categoric NU pe drumuri publice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Anglia ai voie asa cum zici tu.
Dar trebuie sa fii asigurat pe masina si tu, adica vei plati asigurare.
Poti sa conduci si de la 16 ani aici cu insotitor big grin
In Romania nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai voie. Singurul caz în care poți conduce fără permis e la școală de șoferi cu instructorul în dreapta.

Nu exista permise de însoțitor, însoțitor cu experienta de 5 ani și alte bazaconii scrise pe aici

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Singurul insotitor admis este instructorul scolii de soferi pe masina cu dubla comanda. Poti, insa, conduce pe proprietati private sau drumuri care nu sunt publice. Exemplu: te duci pe domeniul de vanatoare al lui Tiriac si-l rogi sa te lase sa conduci acolo. laughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este voie, dimpotriva este ilegal sa conduci fara permis pe drumurile publice, indiferent de insotitor. Exista o singura exceptie, atunci cand inveti conducerea, pe o masina-scoala si instructorul sta langa tine.
Conducerea fara permis de conducere constituie infractiune, ar fi bine sa citesti si infractiunile la circulatia rutiera din Codul penal.