| The3w0que3n a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum sta treaba cu fondurile europene pentru tinerii intreprinzatori?

Răspuns Câştigător
| AvocatAndreea a răspuns:

Puteti accesa si fonduri de la noi pentru inceput:
Infiintati o societate cu răspundere limitată debutant, prin care întreprinzătorii aflaţi la prima afacere primesc o subvenţie de maximum 10.000 de euro.
Conform acesteia, întreprinzătorul debutant în afaceri, beneficiar al programului, este persoana fizică majoră care are capacitate juridică deplină de exerciţiu.
În plus, pentru înfiinţarea unui SRL-D, trebuie respectate următoarele reguli:

firma este înfiinţată de un întreprinzător debutant, ca asociat unic, sau de cel mult 5 întreprinzători debutanţi asociaţi;
este administrată de asociatul unic, de unul sau mai mulţi administratori dintre asociaţi;
are în obiectul de activitate cel mult 5 grupe de activitate prevăzute de clasificarea activităţilor din economia naţională în vigoare (CAEN Rev. 2);
angajează cu contract de muncă pe durată nedeterminată, cu normă întreagă, şi menţine în activitate cel puţin 2 salariaţi de la momentul obţinerii facilităţilor până la pierderea calităţii de microîntreprindere aparţinând întreprinzătorului debutant în afaceri;
reinvesteşte anual cel puţin 50% din profitul realizat în anul fiscal precedent;
depune la DIMMMAT situaţiile financiare semestriale şi anuale, cu dovada înregistrării acestora la autorităţile competente, precum şi un raport semestrial de progres.
Este un inceput. Spor!
www.legal-acr.com